Většina z nás určitě ví, že v Česku existuje oblast, ve které lze s posvěcením platné legislativy odstoupit bezdůvodně (sic!) a bez jakýchkoli sankcí od smlouvy? Tuto výsadu ve lhůtě 14 dnů má dnes občan mimo jiné u dohod uzavřených s podnikatelem na dálku neboli distančním způsobem. Ano takto, tedy i za cenu právního hříchu první kategorie, chrání zákazníky české, respektive unijní zákonodárství.

Proč mluvím o legislativním hříchu? Neboť bezdůvodné zneplatnění dohody je docela drsným porušením jednoho ze základních pilířů civilizovaných zákonů odvozených ze starověkého římského práva – a sice principu „pacta sunt servanda“. Počeštěně tato zásada zní: „smlouvy se mají dodržovat“. Týká se to hlavně nákupů v e-shopech. Zboží koupené přímo v kamenných prodejnách bezdůvodně vrátit nelze. Tam nakoupené produkty si totiž můžete osahat a nechat předvést, takže zvýšená protekce spotřebitele není nutná.

Ovšem když jste si produkt objednali po internetu a jdete si ho osobně do obchodu vyzvednout, tak oprávnění k bezdůvodnému odstoupení od objednávky neztrácíte. Někteří osvícenější prodejci možnost bezpodmínečného vrácení v provozovně koupeného zboží, nebo aspoň jeho bezproblémovou výměnu, jako promyšlený marketingový tah nabízejí. Dobrovolně. Legislativa je k tomu nezavazuje. Jako podnikatel už ale bezdůvodně vrátit produkt zakoupený online nemůžete.

Ovšem ani jako spotřebitel, objednáte-li si nějakou věc třeba na Aukro.cz. Prodávajícími jsou totiž na obdobných aukčních online platformách veskrze rovněž spotřebitelé, ne podnikatelé. I když případy, kdy si přes ně zajišťují odbyt i firmy, už zdaleka nejsou pouze ojedinělé. Pak by tu nárok na bezpodmínečné vrácení byl.

Na institutu „nesankčního“ odstoupení od smlouvy je mimo jiné z hlediska zákazníkovy finanční situace pozitivní jedna věc. Může být nástrojem napravujícím nesmyslné a neodpovědné zadlužování některých jedinců. No, jedinců… Nakupovací mánií trpí v Evropě podle průzkumů kolem 12 % populace. Takže co udělá takový shopaholic nebo shopaholička (koho je víc, si netroufám tipovat?:), když si koupí šest triček a za pár dní v postnákupní kocovině mu/jí dojde, že dalších 20 podobných ještě s visačkou mu/jí už visí ve skříni na ramínku? Prostě je vrátí, protože si je objednal online. A utracené peníze dostane zpátky. Vrátit by je měl tím spíš, když platil kreditkou. Kupoval tedy na dluh, který bude muset uhradit. Ale příští výplata by mu na to nemusela stačit. Ideálně by si měli „shopakluk“ i „shopaholka“ vybírat takové internetové obchody, které mají kamennou provozovnu nebo výdejnu nedaleko. Aby zboží nemuseli vracet poštou, dneska už to není za hubičku.

O proceduře bezdůvodného vracení zboží je ale nutné znát některé zásadní věci. Od smlouvy lze obecně odstoupit do 14 dnů od jejího uzavření, u kupní smlouvy do 2 týdnů po převzetí zboží. Lhůta začíná běžet vždy první následující den – po uzavření nebo po převzetí. Postačí, když je odstoupení zasláno v poslední den lhůty na kteroukoli provozovnu prodejce podnikatele. Po odstoupení pak má ještě spotřebitel 14 dní na vrácení zboží. Podnikatel ale není povinen vrátit peníze dříve, než mu zákazník zboží předá nebo prokáže, že zboží už odeslal zpátky.

A pozor! Vrátit není možné úplně cokoliv. I e-shopy se tak domohly u zákonodárců určitého zastání. Do 14 dnů nelze odstoupit od služby, k jejímuž plnění už před uplynutím lhůty pro odstoupení dal zákazník poskytovateli výslovný souhlas. Typickým příkladem jsou energie nebo telefonní tarify. Nejde to ani u zboží vyrobeného na zakázku nebo které podléhá rychlé zkáze. Typicky kurýrem dovezená pizza. Rovněž není možné bezdůvodně „vrátit“ opravy provedené v místě určeném spotřebitelem nebo na určitý termín objednané zájezdy, stravování či ubytování. Nelze nasměrovat zpět k prodejci ani časopisy nebo například zubní kartáček vyňatý z uzavřeného obalu. Neuspěli byste rovněž s rozbalenými audio a video nahrávkami. Do výčtu patří také poskytování zdravotní péče, sázky a losy, nájmy a softwarové programy.

Také není možné úplně zadarmo vrátit věc, kterou jste částečně spotřebovali. Pokud byste třeba odnesli na prodejnu tiskárnu s tím, že se vám nelíbí, jak tiskne, tak prodejce bude s velkou pravděpodobností chtít uhradit spotřebu toneru.

Něco jiného je ale vada či poškození. Ty samozřejmě lze reklamovat v zákonné lhůtě bez omezení. Reklamace musí být vyřízena do 30 dnů. Ne ovšem vždy kladně.

A ještě vysvětlivka k tomu „sic!“, které se objevilo v úvodu tohoto blogu. Vzniklo odtržením z latinského úsloví„sic erat scriptum“. Volněji přeloženo „tak bylo psáno“. My latiníci ho používáme ve významu „tak to přesně je, nejde o chybu“.

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

Výpisy z BRKI/NRKI

od 100 Kč / výpis
 • seznam všech současných i minulých závazků vůči bankám a nebankám v úvěrových registrech BRKI a NRKI
 • obsahuje osobní údaje, hodnocení, přehled kontraktů, ukončených smluv a žádostí

 • plnohodnotná úvěrová zpráva, která poslouží při žádosti o hypotéku nebo jiný úvěrový produkt

MůjKredit

od 100 Kč / výpis
 • stručný výpis na jednom listu, obsahuje základní údaje z registrů BRKI a NRKI, REPI, Insolvenčního rejstříku a exekucí
 • doplňuje standardní výpis z registrů o informace z jiných veřejných zdrojů

 • poslouží k prokázání důvěryhodnosti zaměstnavateli nebo pronajímatelům bytů

Výpis z REPI

od 100 Kč / výpis
 • výpis obsahuje závazky u energetických společností, firem nabízejících odložené platby a nebankovních společností
 • doplňuje standardní výpis z registrů o informace z dalších odvětví

 • v kombinaci se společným výpisem z registrů nabízí komplexní přehled finančních závazků žadatele

#Kolikmam365

499 Kč / rok
 • webová aplikace monitorující informace v registrech BRKI a NRKI
 • k dispozici máte 4× ročně Společný výpis z registrů zdarma, obsahuje i unikátní osobní hodnocení 

 • využijete v případě, že potřebujete své závazky monitorovat pravidelně, ideální frekvence je kvartální

Exekuce

od 40 Kč / dotaz + 25 Kč za detail
 • souhrn exekucí vedených v Centrální evidenci exekucí
 • slouží k prověření fyzické i právnické osoby
 • dotazování probíhá ve dvou krocích
 • využijete v případě, že si potřebujete prověřit osobu či společnost, zda u nich nejsou vedeny exekuce

NetAgent

365 Kč / rok
 • služba monitorující osobní a finanční údaje v prostředí internetu
 • upozorní na podezřelé nakládání s vámi zadanými osobními a finančními údaji 
 • pomáhá předcházet zneužití osobních a finančních údajů v on-line prostředí k nezákonným účelům

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.