Většina z nás určitě ví, že v Česku existuje oblast, ve které lze s posvěcením platné legislativy odstoupit bezdůvodně (sic!) a bez jakýchkoli sankcí od smlouvy? Tuto výsadu ve lhůtě 14 dnů má dnes občan mimo jiné u dohod uzavřených s podnikatelem na dálku neboli distančním způsobem. Ano takto, tedy i za cenu právního hříchu první kategorie, chrání zákazníky české, respektive unijní zákonodárství.

Proč mluvím o legislativním hříchu? Neboť bezdůvodné zneplatnění dohody je docela drsným porušením jednoho ze základních pilířů civilizovaných zákonů odvozených ze starověkého římského práva – a sice principu „pacta sunt servanda“. Počeštěně tato zásada zní: „smlouvy se mají dodržovat“. Týká se to hlavně nákupů v e-shopech. Zboží koupené přímo v kamenných prodejnách bezdůvodně vrátit nelze. Tam nakoupené produkty si totiž můžete osahat a nechat předvést, takže zvýšená protekce spotřebitele není nutná.

Ovšem když jste si produkt objednali po internetu a jdete si ho osobně do obchodu vyzvednout, tak oprávnění k bezdůvodnému odstoupení od objednávky neztrácíte. Někteří osvícenější prodejci možnost bezpodmínečného vrácení v provozovně koupeného zboží, nebo aspoň jeho bezproblémovou výměnu, jako promyšlený marketingový tah nabízejí. Dobrovolně. Legislativa je k tomu nezavazuje. Jako podnikatel už ale bezdůvodně vrátit produkt zakoupený online nemůžete.

Ovšem ani jako spotřebitel, objednáte-li si nějakou věc třeba na Aukro.cz. Prodávajícími jsou totiž na obdobných aukčních online platformách veskrze rovněž spotřebitelé, ne podnikatelé. I když případy, kdy si přes ně zajišťují odbyt i firmy, už zdaleka nejsou pouze ojedinělé. Pak by tu nárok na bezpodmínečné vrácení byl.

Na institutu „nesankčního“ odstoupení od smlouvy je mimo jiné z hlediska zákazníkovy finanční situace pozitivní jedna věc. Může být nástrojem napravujícím nesmyslné a neodpovědné zadlužování některých jedinců. No, jedinců… Nakupovací mánií trpí v Evropě podle průzkumů kolem 12 % populace. Takže co udělá takový shopaholic nebo shopaholička (koho je víc, si netroufám tipovat?:), když si koupí šest triček a za pár dní v postnákupní kocovině mu/jí dojde, že dalších 20 podobných ještě s visačkou mu/jí už visí ve skříni na ramínku? Prostě je vrátí, protože si je objednal online. A utracené peníze dostane zpátky. Vrátit by je měl tím spíš, když platil kreditkou. Kupoval tedy na dluh, který bude muset uhradit. Ale příští výplata by mu na to nemusela stačit. Ideálně by si měli „shopakluk“ i „shopaholka“ vybírat takové internetové obchody, které mají kamennou provozovnu nebo výdejnu nedaleko. Aby zboží nemuseli vracet poštou, dneska už to není za hubičku.

O proceduře bezdůvodného vracení zboží je ale nutné znát některé zásadní věci. Od smlouvy lze obecně odstoupit do 14 dnů od jejího uzavření, u kupní smlouvy do 2 týdnů po převzetí zboží. Lhůta začíná běžet vždy první následující den – po uzavření nebo po převzetí. Postačí, když je odstoupení zasláno v poslední den lhůty na kteroukoli provozovnu prodejce podnikatele. Po odstoupení pak má ještě spotřebitel 14 dní na vrácení zboží. Podnikatel ale není povinen vrátit peníze dříve, než mu zákazník zboží předá nebo prokáže, že zboží už odeslal zpátky.

A pozor! Vrátit není možné úplně cokoliv. I e-shopy se tak domohly u zákonodárců určitého zastání. Do 14 dnů nelze odstoupit od služby, k jejímuž plnění už před uplynutím lhůty pro odstoupení dal zákazník poskytovateli výslovný souhlas. Typickým příkladem jsou energie nebo telefonní tarify. Nejde to ani u zboží vyrobeného na zakázku nebo které podléhá rychlé zkáze. Typicky kurýrem dovezená pizza. Rovněž není možné bezdůvodně „vrátit“ opravy provedené v místě určeném spotřebitelem nebo na určitý termín objednané zájezdy, stravování či ubytování. Nelze nasměrovat zpět k prodejci ani časopisy nebo například zubní kartáček vyňatý z uzavřeného obalu. Neuspěli byste rovněž s rozbalenými audio a video nahrávkami. Do výčtu patří také poskytování zdravotní péče, sázky a losy, nájmy a softwarové programy.

Také není možné úplně zadarmo vrátit věc, kterou jste částečně spotřebovali. Pokud byste třeba odnesli na prodejnu tiskárnu s tím, že se vám nelíbí, jak tiskne, tak prodejce bude s velkou pravděpodobností chtít uhradit spotřebu toneru.

Něco jiného je ale vada či poškození. Ty samozřejmě lze reklamovat v zákonné lhůtě bez omezení. Reklamace musí být vyřízena do 30 dnů. Ne ovšem vždy kladně.

A ještě vysvětlivka k tomu „sic!“, které se objevilo v úvodu tohoto blogu. Vzniklo odtržením z latinského úsloví„sic erat scriptum“. Volněji přeloženo „tak bylo psáno“. My latiníci ho používáme ve významu „tak to přesně je, nejde o chybu“.

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Společný výpis BRKI+NRKI

200 Kč/výpis

Zvyšte vaši šanci na získání hypotéky nebo půjčky tím, že si ověříte údaje v registrech a zjistíte si vaše hodnocení. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

MůjKredit

100 Kč/výpis

Prokažte vaši důvěryhodnost zaměstnavatelům nebo pronajímatelům nemovitostí zkráceným výpisem. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Exekuce

40 Kč/dotaz + 25 Kč za detail

Prověřte exekuce u osob a podnikatelů v oficiální databázi. Vyhnete se zbytečným nepříjemnostem. 

Výpis z REPI

200 Kč/výpis

Zjistěte jak energetické společnosti, firmy poskytující nákupy na splátky či eshopy hodnotí vaši úvěruschopnost.

Výpis z BRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje týkající se úvěrových produktů a průběhu jejich splácení u bankovních institucí v Bankovním registru.

Výpis z NRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje o finančních závazcích a průběhu jejich splácení u společností v Nebankovním registru. 

#kolikmam365

499 Kč/rok

Získejte detailní přehled všech závazků v registrech BRKI a NRKI, hodnocení úvěruschopnosti a upozornění v případě změn.

NetAgent

365 Kč/rok

Monitorujte vaše osobní a finanční data na internetu. Předejdete tím zneužívání vašich dat a krádežím identity.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.