Splátky půjček si nechaly odložit stovky tisíc domácností

Přes 300 tisíc žádostí o odklad splátek doposud schválily domácnostem v Česku banky poskytující spotřebitelské půjčky. Dle naposledy aktualizovaných dat České národní banky (ČNB) bylo těchto „koronavirových“ odsunů k 19. červnu 2020 přesně 306 436. Ale od té doby počet uznaných požadavků o oddálení plateb určitě narostl o několik tisíc. Hodnota dotyčných odložených půjček na bydlení a spotřebu by tak nyní mohla dosahovat odhadem 240 miliard Kč, tedy čtvrt bilionu korun! Před několika dny, v druhé půli šestého letošního měsíce, to totiž dle posledních dostupných statistik centrální banky bylo dohromady za 230 miliard Kč. Hypotéky se přitom na této sumě podílejí co do objemu přibližně 70 % a z hlediska počtu asi 30 %.


Schválené odklady splátek na základě dubnového zákonného moratoria českého Parlamentu přestavují odhadem 60 % ohledně množství i hodnoty úvěrů. Dvě pětiny zbylých povolených odsunů pravidelných úhrad pak tedy generuje nabídka pomoci iniciovaná samotnými komerčními bankami. Ty s ní už v březnu 2020 vyšly vstříc těm klientům, u nichž došlo k dočasnému výpadku příjmů v důsledku pandemie COVID-19 a z důvodu následných preventivních opatření.


Dle průzkumu jedné inkasní agentury zhruba třetina úspěšných žadatelů o odložení splátek své žádosti ale nakonec ruší, odklad nevyužije. A začíná opět řádně v termínu hradit své závazky. S tím, že u nich nenastal obávaný razantní propad stavu hotovosti a zůstatků na účtech. Tento údaj zatím banky oficiálně neupřesnily, ba ani nepotvrdily. Nicméně pokud jde aspoň o trend – tedy že určité procento lidí se tak začíná chovat – tak to docela koresponduje s názorem ČNB, že důsledkem koronakrize spotřebitelé méně riskují. Chovají se finančně zodpovědněji a více promýšlí budoucnost. Na druhé straně i bankéři jsou ještě konzervativnější, než bývali doposud.

Takto i v podstatě centrální banka vysvětlila, proč úplně zrušila jedno ze svých doporučení komerčním bankám: aby totiž nepřikleply hypotéku těm žadatelům, u nichž by měsíční splátka veškerých úvěrů překročila 50 % jejich čistého měsíčnímu příjmu (ukazatel DSTI). Připomeňme, že už v dubnu tento indikátor zmírnila ze 45 % na právě těch 50%. Ještě předtím oslabila další svou rekomandaci – ukazatel LTV (maximální poměr hodnoty hypotéky k ceně zastavované nemovitosti). A to tím, že ho zvýšila z 80 % na 90 %. Dokonce nevyloučila, že tento parametr časem „vypne“ úplně v souvislosti s předpokládaným splasknutím nadhodnocení nemovitostí na trhu. To v současnosti dosahuje až 25 %. Ale nešlo o poslední deregulační krok centrální banky, ČNB totiž zcela stornovala také indikátor DTI. Podle něj by vzniklý dluh neměl překročit 9násobek ročního příjmu žadatele o půjčku na bydlení.


Zkrátka centrální banka chce pomoci ekonomice chystající se na útlum, a tak povolila šrouby a uvolnila bankéřům ruce. Hypotéky jsou tedy nyní opět o něco dostupnější. Také proto, že byla zrušena daň z nabytí nemovitosti a stále lze u půjček na bydlení odpočítávat úroky z daňového základu. Viz minulý blog. Doufejme, že české i globální hospodářství koronakrizi ustojí, nezaměstnanost nevyletí do nějakých závratných výšek a dlužníci opět začnou po uplynutí moratoria své závazky splácet. A nenapadne je vytloukat klín klínem – tedy si na půjčky půjčovat. Zvýšené riziko tu samozřejmě je – uvidíme na konci roku.

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Společný výpis BRKI+NRKI

200 Kč/výpis

Zvyšte vaši šanci na získání hypotéky nebo půjčky tím, že si ověříte údaje v registrech a zjistíte si vaše hodnocení. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

MůjKredit

100 Kč/výpis

Prokažte vaši důvěryhodnost zaměstnavatelům nebo pronajímatelům nemovitostí zkráceným výpisem. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Exekuce

40 Kč/dotaz + 25 Kč za detail

Prověřte exekuce u osob a podnikatelů v oficiální databázi. Vyhnete se zbytečným nepříjemnostem. 

Výpis z REPI

200 Kč/výpis

Zjistěte jak energetické společnosti, firmy poskytující nákupy na splátky či eshopy hodnotí vaši úvěruschopnost.

Výpis z BRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje týkající se úvěrových produktů a průběhu jejich splácení u bankovních institucí v Bankovním registru.

Výpis z NRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje o finančních závazcích a průběhu jejich splácení u společností v Nebankovním registru. 

#kolikmam365

499 Kč/rok

Získejte detailní přehled všech závazků v registrech BRKI a NRKI, hodnocení úvěruschopnosti a upozornění v případě změn.

NetAgent

365 Kč/rok

Monitorujte vaše osobní a finanční data na internetu. Předejdete tím zneužívání vašich dat a krádežím identity.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.