Splátky půjček si nechaly odložit stovky tisíc domácností

Přes 300 tisíc žádostí o odklad splátek doposud schválily domácnostem v Česku banky poskytující spotřebitelské půjčky. Dle naposledy aktualizovaných dat České národní banky (ČNB) bylo těchto „koronavirových“ odsunů k 19. červnu 2020 přesně 306 436. Ale od té doby počet uznaných požadavků o oddálení plateb určitě narostl o několik tisíc. Hodnota dotyčných odložených půjček na bydlení a spotřebu by tak nyní mohla dosahovat odhadem 240 miliard Kč, tedy čtvrt bilionu korun! Před několika dny, v druhé půli šestého letošního měsíce, to totiž dle posledních dostupných statistik centrální banky bylo dohromady za 230 miliard Kč. Hypotéky se přitom na této sumě podílejí co do objemu přibližně 70 % a z hlediska počtu asi 30 %.


Schválené odklady splátek na základě dubnového zákonného moratoria českého Parlamentu přestavují odhadem 60 % ohledně množství i hodnoty úvěrů. Dvě pětiny zbylých povolených odsunů pravidelných úhrad pak tedy generuje nabídka pomoci iniciovaná samotnými komerčními bankami. Ty s ní už v březnu 2020 vyšly vstříc těm klientům, u nichž došlo k dočasnému výpadku příjmů v důsledku pandemie COVID-19 a z důvodu následných preventivních opatření.


Dle průzkumu jedné inkasní agentury zhruba třetina úspěšných žadatelů o odložení splátek své žádosti ale nakonec ruší, odklad nevyužije. A začíná opět řádně v termínu hradit své závazky. S tím, že u nich nenastal obávaný razantní propad stavu hotovosti a zůstatků na účtech. Tento údaj zatím banky oficiálně neupřesnily, ba ani nepotvrdily. Nicméně pokud jde aspoň o trend – tedy že určité procento lidí se tak začíná chovat – tak to docela koresponduje s názorem ČNB, že důsledkem koronakrize spotřebitelé méně riskují. Chovají se finančně zodpovědněji a více promýšlí budoucnost. Na druhé straně i bankéři jsou ještě konzervativnější, než bývali doposud.

Takto i v podstatě centrální banka vysvětlila, proč úplně zrušila jedno ze svých doporučení komerčním bankám: aby totiž nepřikleply hypotéku těm žadatelům, u nichž by měsíční splátka veškerých úvěrů překročila 50 % jejich čistého měsíčnímu příjmu (ukazatel DSTI). Připomeňme, že už v dubnu tento indikátor zmírnila ze 45 % na právě těch 50%. Ještě předtím oslabila další svou rekomandaci – ukazatel LTV (maximální poměr hodnoty hypotéky k ceně zastavované nemovitosti). A to tím, že ho zvýšila z 80 % na 90 %. Dokonce nevyloučila, že tento parametr časem „vypne“ úplně v souvislosti s předpokládaným splasknutím nadhodnocení nemovitostí na trhu. To v současnosti dosahuje až 25 %. Ale nešlo o poslední deregulační krok centrální banky, ČNB totiž zcela stornovala také indikátor DTI. Podle něj by vzniklý dluh neměl překročit 9násobek ročního příjmu žadatele o půjčku na bydlení.


Zkrátka centrální banka chce pomoci ekonomice chystající se na útlum, a tak povolila šrouby a uvolnila bankéřům ruce. Hypotéky jsou tedy nyní opět o něco dostupnější. Také proto, že byla zrušena daň z nabytí nemovitosti a stále lze u půjček na bydlení odpočítávat úroky z daňového základu. Viz minulý blog. Doufejme, že české i globální hospodářství koronakrizi ustojí, nezaměstnanost nevyletí do nějakých závratných výšek a dlužníci opět začnou po uplynutí moratoria své závazky splácet. A nenapadne je vytloukat klín klínem – tedy si na půjčky půjčovat. Zvýšené riziko tu samozřejmě je – uvidíme na konci roku.

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

Výpisy z BRKI/NRKI

od 100 Kč / výpis
 • seznam všech současných i minulých závazků vůči bankám a nebankám v úvěrových registrech BRKI a NRKI
 • obsahuje osobní údaje, hodnocení, přehled kontraktů, ukončených smluv a žádostí

 • plnohodnotná úvěrová zpráva, která poslouží při žádosti o hypotéku nebo jiný úvěrový produkt

MůjKredit

od 100 Kč / výpis
 • stručný výpis na jednom listu, obsahuje základní údaje z registrů BRKI a NRKI, REPI, Insolvenčního rejstříku a exekucí
 • doplňuje standardní výpis z registrů o informace z jiných veřejných zdrojů

 • poslouží k prokázání důvěryhodnosti zaměstnavateli nebo pronajímatelům bytů

Výpis z REPI

od 100 Kč / výpis
 • výpis obsahuje závazky u energetických společností, firem nabízejících odložené platby a nebankovních společností
 • doplňuje standardní výpis z registrů o informace z dalších odvětví

 • v kombinaci se společným výpisem z registrů nabízí komplexní přehled finančních závazků žadatele

#Kolikmam365

499 Kč / rok
 • webová aplikace monitorující informace v registrech BRKI a NRKI
 • k dispozici máte 4× ročně Společný výpis z registrů zdarma, obsahuje i unikátní osobní hodnocení 

 • využijete v případě, že potřebujete své závazky monitorovat pravidelně, ideální frekvence je kvartální

Exekuce

od 40 Kč / dotaz + 25 Kč za detail
 • souhrn exekucí vedených v Centrální evidenci exekucí
 • slouží k prověření fyzické i právnické osoby
 • dotazování probíhá ve dvou krocích
 • využijete v případě, že si potřebujete prověřit osobu či společnost, zda u nich nejsou vedeny exekuce

NetAgent

365 Kč / rok
 • služba monitorující osobní a finanční údaje v prostředí internetu
 • upozorní na podezřelé nakládání s vámi zadanými osobními a finančními údaji 
 • pomáhá předcházet zneužití osobních a finančních údajů v on-line prostředí k nezákonným účelům

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.