Chcete co nejrychleji vrátit peníze známému, jenž nakonec zaplatil útratu v restauraci za společnou večeři, na kterou jste ho ovšem velkoryse pozval vy. Jenomže jste si zapomněl doma peněženku. I s platebními kartami. Provalilo se to samozřejmě až poté, co jste vámi hlasitě přivolanému číšníkovi souhlasně a hrdě přikývl na jeho dotaz: „Dohromady?“

Děsný trapas! Musíte jej co nejrychleji odčinit. Číslo konta vašeho „hostitele“ ale neznáte, máte uložený jen jeho mobil. No tak mu peníze pošlete právě na něj.
Úplná futurologie to opravdu není. Některé banky totiž už službu zvanou Platba na mobil poskytují. Po autorizaci platby odesílatelem v internetovém bankovnictví či v bankovní aplikaci dostane příjemce SMS s odkazem na link. Při přebírání platby pak uvede číslo svého účtu. S touto informací mu následně banka platícího posílá příslušnou sumu.

K většímu rozšíření tohoto finančního instrumentu by mohlo dojít v prvním čtvrtletí roku 2022. Registr spárovaných čísel kont a mobilů má spravovat Česká národní banka. Vše je nicméně teprve ve stádiu jednání. Angažuje se v něm Česká bankovní asociace (ČBA), která je i zdrojem této informace. Celé by to mělo fungovat tak, že v rámci transakce dojde k „nahrazení“ mobilního čísla za číslo účtu. Platba má být přitom stejně zabezpečena jako při klasickém převodu z konta na konto. ČBA už stihla iniciovat průzkum, dle kterého více než polovina Čechů považuje tuto novinku za přínosnou.

Další možností, jak briskně uhradit půjčku a jak vůbec bezodkladně posílat peníze, je takzvaná okamžitá platba. Odchází ihned – během několika sekund – o víkendech, svátcích, v noci…24/7… (nutno ale poznamenat, že ne vždy se to prý povede). A obratem se také zaúčtuje. Odesílatel zároveň s tím obdrží echo, že banka příjemce částku dostala a adresát už má peníze na kontě. Nebo taky ne. Byla-li transakce zamítnuta, či když suma mířila na neexistující účet.
Do systému okamžitých plateb je aktuálně zapojeno 13 bank. Služba je většinou nabízena zdarma. Maximální suma, kterou jde prostřednictví této funkce internetového či mobilního bankovnictví poslat, byla od června 2021 zvýšena ze 400 000 Kč na 2 500 000 Kč. Do tohoto limitu musí banka příjemce platby zpracovat. Banka-odesílatelka má však právo hranici pro své plátce snížit. Tuto platební alternativu znají tři čtvrtiny Čechů, třetina ji využívá.

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Společný výpis BRKI+NRKI

200 Kč/výpis

Zvyšte vaši šanci na získání hypotéky nebo půjčky tím, že si ověříte údaje v registrech a zjistíte si vaše hodnocení. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

MůjKredit

100 Kč/výpis

Prokažte vaši důvěryhodnost zaměstnavatelům nebo pronajímatelům nemovitostí zkráceným výpisem. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Exekuce

40 Kč/dotaz + 25 Kč za detail

Prověřte exekuce u osob a podnikatelů v oficiální databázi. Vyhnete se zbytečným nepříjemnostem. 

Výpis z REPI

200 Kč/výpis

Zjistěte jak energetické společnosti, firmy poskytující nákupy na splátky či eshopy hodnotí vaši úvěruschopnost.

Výpis z BRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje týkající se úvěrových produktů a průběhu jejich splácení u bankovních institucí v Bankovním registru.

Výpis z NRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje o finančních závazcích a průběhu jejich splácení u společností v Nebankovním registru. 

#kolikmam365

499 Kč/rok

Získejte detailní přehled všech závazků v registrech BRKI a NRKI, hodnocení úvěruschopnosti a upozornění v případě změn.

NetAgent

365 Kč/rok

Monitorujte vaše osobní a finanční data na internetu. Předejdete tím zneužívání vašich dat a krádežím identity.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.