Transakce do 1 000 eur lze ve směnárnách do 3 hodin stornovat

Od 1. dubna 2019 můžete v Česku v případě vaší nespokojenosti s kurzem odstoupit od směnárenského obchodu. Stornovat lze do 3 hodin uplynulých od transakce částky do výše v přepočtu 1 000 eur. Pokud by šlo o vyšší sumu, tak máte právo aspoň na zrušení části obchodu, která odpovídá hodnotě zmíněných 1 000 eur.

Směnárna je přitom povinna dle novely zákona o směnárenské činnosti požadavku na storno vyhovět, případně doplatit vyplacenou částku dle kurzu vyhlašovaného Českou národní bankou (ČNB) k předchozímu dni. Ovšem pozor! Pro vrácení peněz musíte předložit doklad, který vaši předchozí směnu potvrzuje. Proto je dobré si ihned u účtenky zkontrolovat, zda není náhodou falešná a neobsahuje například nepravdivý časem transakce. Jestliže směnárna storno odmítne, uplatněte reklamaci. Když ani tu neuzná, podejte stížnost ČNB a Finančnímu arbitrovi. První instituce má pravomoc dotyčnou směnárnu sankcionovat, ovšem náhradu škody vám nezajistí. Arbitr ale tímto oprávněním už disponuje.

Vyměníte-li peníze těsně před zavírací dobou, tak se zbývající čas z oněch 3 hodin na uplatnění storna přesouvá do dalšího dne. V případě transakce ve směnárenském automatu je možné odstoupit od smlouvy do 3 pracovních dnů. Dotyčná novela směnárenského zákona má vymýtit nekalé praktiky některých směnáren, především v centru Prahy.

Dopláceli na ně hlavně západní cizinci neovládající češtinu a vůbec na základě domácích zkušeností nepředpokládající, že se přímo v metropoli civilizované země – člena Evropské unie ­ mohou stát obětí zlodějských metod.

Nyní už tedy musí každá stvrzenka obsahovat informaci, že směnu lze během 3 hodin zrušit. Minimálně v češtině a angličtině. Směnárny si už také nemohou účtovat žádné poplatky. Veškeré provize už mají mít zahrnuté v nabízeném kurzu. Směnárníci smí zveřejňovat pouze jeden kurz. Ten nejméně výhodný. Odzvoněno je tedy zmatečnému vystavování takzvaných VIP kursovních lístků, jejichž výhodnost platila jen pro vyšší částky, což většina turistů samozřejmě netušila. O existenci lukrativnějšího poměru sice může směnárník informovat i dnes, ale konkrétní výši sděluje až na přání klienta.

Dalším trikem podloudních peněžních veksláků byly „povinné nákupy“ (avizované drobným písmem pod kurzovou tabulkou) předražených map či průvodců. Takže šokovaný zahraniční návštěvník byl občas přinucen zaplatit i za plán Prahy, byť v ruce už držel vlastní a dokonalejší.

Oblíbenou fintou byl rovněž kurzovní lístek sestavený v pořadí PRODEJ-NÁKUP. Nepozorný turista zvyklý na zaběhnutou opačnou posloupnost NÁKUP-PRODEJ byl pak nepochybně potěšen příznivým prvním vyšším číslem. Ale jen než mu došlo (zdali vůbec), že se první cifra týkala prodeje valut za české koruny a ne „jeho“ směny valut na požadovanou českou měnu.

Při aplikaci uvedených úskoků jste klidně v českém hlavním městě, ale i kupříkladu v Karlových Varech či v Českém Krumlově mohli být svědkem toho, že rozčilený cizinec dostal za svých 100 euro ubohých cca 1600 Kč. Přivolaná policie pak mohla akorát konstatovat, že realizací směny de facto s podmínkami souhlasil. Této léta zákonodárci tolerované ostudě celé republiky je snad tedy už konec.

Na druhou stranu: na menšinu klamavých směnáren doplatí zvýšenou administrativní náročností většina poctivých obchodníků s valutami. Rovněž některé banky už ukončily směnárenskou činnost nebo o tom uvažují. Nejenom kvůli širším náležitostem pokladního dokladu, ale rovněž prý pro značné náklady na případnou úpravu dotyčných IT systému a také důsledkem toho, že stále významnější část zahraničních turistů preferuje výběr české měny v bankomatech. Vůbec rovněž není zaručeno, že bezcharakterní směnárníci nepřijdou na jiné lstivé způsoby klamaní spotřebitele. To ukáže teprve praxe.

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

Výpisy z BRKI/NRKI

od 100 Kč / výpis
 • seznam všech současných i minulých závazků vůči bankám a nebankám v úvěrových registrech BRKI a NRKI
 • obsahuje osobní údaje, hodnocení, přehled kontraktů, ukončených smluv a žádostí

 • plnohodnotná úvěrová zpráva, která poslouží při žádosti o hypotéku nebo jiný úvěrový produkt

MůjKredit

od 100 Kč / výpis
 • stručný výpis na jednom listu, obsahuje základní údaje z registrů BRKI a NRKI, REPI, Insolvenčního rejstříku a exekucí
 • doplňuje standardní výpis z registrů o informace z jiných veřejných zdrojů

 • poslouží k prokázání důvěryhodnosti zaměstnavateli nebo pronajímatelům bytů

Výpis z REPI

od 100 Kč / výpis
 • výpis obsahuje závazky u energetických společností, firem nabízejících odložené platby a nebankovních společností
 • doplňuje standardní výpis z registrů o informace z dalších odvětví

 • v kombinaci se společným výpisem z registrů nabízí komplexní přehled finančních závazků žadatele

#Kolikmam365

499 Kč / rok
 • webová aplikace monitorující informace v registrech BRKI a NRKI
 • k dispozici máte 4× ročně Společný výpis z registrů zdarma, obsahuje i unikátní osobní hodnocení 

 • využijete v případě, že potřebujete své závazky monitorovat pravidelně, ideální frekvence je kvartální

Exekuce

od 40 Kč / dotaz + 25 Kč za detail
 • souhrn exekucí vedených v Centrální evidenci exekucí
 • slouží k prověření fyzické i právnické osoby
 • dotazování probíhá ve dvou krocích
 • využijete v případě, že si potřebujete prověřit osobu či společnost, zda u nich nejsou vedeny exekuce

NetAgent

365 Kč / rok
 • služba monitorující osobní a finanční údaje v prostředí internetu
 • upozorní na podezřelé nakládání s vámi zadanými osobními a finančními údaji 
 • pomáhá předcházet zneužití osobních a finančních údajů v on-line prostředí k nezákonným účelům

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.