Vánoce a odložené platby v e‑shopech? Další důvod k výpisu z registrů

Zaplatit e-shopu zboží až pár týdnů po jeho dodání, rozbalení, vyzkoušení, navíc bez navýšení ceny, je sílícím trendem současného nakupování. Pokud se spotřebitel rozhodne výrobek bezdůvodně vrátit v zákonem umožněné 14denní lhůtě ­ – doporučuje se raději i s krátkým vyrozuměním pro e-prodejce – nemusí nakonec platit vůbec nic. Objednávka bude jednoduše zrušena.

Finanční služba zvaná odložená platba – modifikací s různou lhůtou pro odklad a s odlišnými peněžními limity je na českém trhu několik – může být atraktivní zejména pro konzervativnější lidi, kteří si na internetu raději nic nepořizují. Hlavně kvůli obavě, že jim zakoupený produkt nebude doručen. A co hůř?! Že své předem poslané peníze pak už nikdy neuvidí. Nebo sice sem tam online nakupují, ale jedině na dobírku. Či zvolí zaplacení až na místě výdeje. Tedy pěkně z ručky do ručky. Ovšem bez rozbalení – to až doma.

Právě proto by tento opatrnější zákaznický segment mohly odložené bezúročné platby úspěšně oslovit. Prodejními podmínkami totiž připomínají tradiční nákupy a platby v kamenných obchodech. Popsaná rizika e-shoppingu eliminují. Odložené platby jsou ale výhodné i pro internetové krámky. Díky okamžitému cash-flow, tedy penězům za zboží na jejich kontě. A také kvůli tomu, že nevyzvedne-li si zákazník sortiment doručený na dobírku, tak si e-shop nedobrovolně vylosuje „Černého Petra“: Musí totiž uhradit za spotřebitele veškeré náklady na dopravu, tam i zpět.

Pokud klient s platbami až po rozbalení, neboli až po doručení, ve světě známými pod sloganem „Try before you buy“ umí zacházet a dodrží termín posunuté úhrady, tak mají i další neoddiskutovatelné přednosti. Ne nepodobné těm, které nabízí kreditní karta: Ulehčují osobnímu rozpočtu s momentálním nedostatkem financí. A to rozložením úhrady na delší období, kdy už peníze budou k dispozici. Jde rovněž díky několikatýdennímu bezúročnému období o de facto nejlevnější krátkodobé půjčky na trhu. Dokonce se skrze ně dá i „vydělat“, myšleno nakupovat výhodněji využitím různých bonusů i následným vrácením procent z pořizovací ceny.

Na druhou stranu svůdnému vábení „Kup teď, zaplať potom!“ může podlehnout řada méně finančně zodpovědných jedinců, kteří ani na pozdější zaplacení nákupu peníze mít nebudou. Zvlášť při nadcházející předvánoční bombastické reklamní masáži e-shopů a souběžné nákupní horečce. Ta dokáže jinak soudný rozum zaslepit velikášskou touhou překvapit blízké na Ježíška drahými dárky. Namnoze úplně zbytečnými. Ať stojí, co stojí! Pak ovšem může odložená platba vyjít pěkně draho.

Většinou ji sice lze ještě o pár dalších dnů odložit. Nebo oddálit konečné zúčtování splacením aspoň části dlužné částky. Ale většinou už za poplatek. Při dalším zpoždění přijdou na řadu zpoplatněné upomínky, úroky z prodlení či další sankce. Jestliže ani ty nezaberou a nejsou urazeny, tak bývá nedobytná pohledávka za dlužícím spotřebitelem předána třetí straně. Na dveře neplatiče pak obrazně řečeno brzy zaklepou inkasní agentury či exekutoři.

Na odložené platby ale naštěstí nedosáhne automaticky každý žadatel. Zhruba třetina jich má smůlu. Provozovatelé této finanční služby si totiž jejich solventnost a solidnost prověřují. A jelikož s nimi dnes začínají spolupracovat, či do dotyčných fin-techů přímo vstupují i významné banky, tak není vyloučeno, že k tomu vedle vlastních skóringových metod začnou využívat i úvěrové registry. Takže další důvod, proč se o ně začít zajímat. Osobní výpis z registrů s aktuálním přehledem i historií vašich finančních závazků – včetně služby Hlídám si, kolik mám, která vám přes sms či mail včas reportuje jakékoliv pohyby a události v nich (žádosti o půjčku na vaše jméno, nezaplacené a zapomenuté pohledávky, zesplatnění úvěru…) – nabízí spolu s dalšími finančními instrumenty balíček služeb nazvaný #kolikmam365. Dostupný je online na tomto webu kolikmam.cz. Nově i s analytickým zhodnocením vaší finanční kredibility a jejím porovnáním v rámci příslušné věkové kategorie a regionu.

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

Výpisy z registrů

100 Kč / výpis
 • Bankovní registr klientských informací (BRKI)
 • Nebankovní registr klientských informací (NRKI)
 • společný výpis z BRKI/NRKI
 • kompletní úvěrová zpráva 

MůjKredit

100 Kč / výpis
 • data z veřejných zdrojů (ARES, databáze neplatných dokladů MVČR, ISIR)
 • údaje z registrů BRKI, NRKI a REPI
 • osobní hodnocení
 • seznam exekucí

Výpis z REPI

100 Kč / výpis
 • kontaktní údaje včetně historických
 • kontrakty na produktech: spotřebitelský úvěr, společnosti z oblasti energetiky
 • detaily smluv a platebních záznamů

#Kolikmam365

499 Kč / rok
 • 4× ročně společný výpis z registrů
 • úvěrové osobní hodnocení uživatelů
 • hlídání dat v registrech
 • aktuální přehled závazků

Exekuce

40 Kč / dotaz
 • exekuce fyzických i právnických osob
 • nejdříve se dotazem ověří, zda je hledaná osoba v databázi
 • následně zjistíte detail případné exekuce

NetAgent

365 Kč / rok
 • sleduje oběh osobních údajů na internetu
 • monitoruje čísla účtu a platebních karet
 • upozorňuje na jejich vystavení v rizikových webových prostředích

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.