Vánoce a odložené platby v e‑shopech? Další důvod k výpisu z registrů

Zaplatit e-shopu zboží až pár týdnů po jeho dodání, rozbalení, vyzkoušení, navíc bez navýšení ceny, je sílícím trendem současného nakupování. Pokud se spotřebitel rozhodne výrobek bezdůvodně vrátit v zákonem umožněné 14denní lhůtě ­ – doporučuje se raději i s krátkým vyrozuměním pro e-prodejce – nemusí nakonec platit vůbec nic. Objednávka bude jednoduše zrušena.

Finanční služba zvaná odložená platba – modifikací s různou lhůtou pro odklad a s odlišnými peněžními limity je na českém trhu několik – může být atraktivní zejména pro konzervativnější lidi, kteří si na internetu raději nic nepořizují. Hlavně kvůli obavě, že jim zakoupený produkt nebude doručen. A co hůř?! Že své předem poslané peníze pak už nikdy neuvidí. Nebo sice sem tam online nakupují, ale jedině na dobírku. Či zvolí zaplacení až na místě výdeje. Tedy pěkně z ručky do ručky. Ovšem bez rozbalení – to až doma.

Právě proto by tento opatrnější zákaznický segment mohly odložené bezúročné platby úspěšně oslovit. Prodejními podmínkami totiž připomínají tradiční nákupy a platby v kamenných obchodech. Popsaná rizika e-shoppingu eliminují. Odložené platby jsou ale výhodné i pro internetové krámky. Díky okamžitému cash-flow, tedy penězům za zboží na jejich kontě. A také kvůli tomu, že nevyzvedne-li si zákazník sortiment doručený na dobírku, tak si e-shop nedobrovolně vylosuje „Černého Petra“: Musí totiž uhradit za spotřebitele veškeré náklady na dopravu, tam i zpět.

Pokud klient s platbami až po rozbalení, neboli až po doručení, ve světě známými pod sloganem „Try before you buy“ umí zacházet a dodrží termín posunuté úhrady, tak mají i další neoddiskutovatelné přednosti. Ne nepodobné těm, které nabízí kreditní karta: Ulehčují osobnímu rozpočtu s momentálním nedostatkem financí. A to rozložením úhrady na delší období, kdy už peníze budou k dispozici. Jde rovněž díky několikatýdennímu bezúročnému období o de facto nejlevnější krátkodobé půjčky na trhu. Dokonce se skrze ně dá i „vydělat“, myšleno nakupovat výhodněji využitím různých bonusů i následným vrácením procent z pořizovací ceny.

Na druhou stranu svůdnému vábení „Kup teď, zaplať potom!“ může podlehnout řada méně finančně zodpovědných jedinců, kteří ani na pozdější zaplacení nákupu peníze mít nebudou. Zvlášť při nadcházející předvánoční bombastické reklamní masáži e-shopů a souběžné nákupní horečce. Ta dokáže jinak soudný rozum zaslepit velikášskou touhou překvapit blízké na Ježíška drahými dárky. Namnoze úplně zbytečnými. Ať stojí, co stojí! Pak ovšem může odložená platba vyjít pěkně draho.

Většinou ji sice lze ještě o pár dalších dnů odložit. Nebo oddálit konečné zúčtování splacením aspoň části dlužné částky. Ale většinou už za poplatek. Při dalším zpoždění přijdou na řadu zpoplatněné upomínky, úroky z prodlení či další sankce. Jestliže ani ty nezaberou a nejsou urazeny, tak bývá nedobytná pohledávka za dlužícím spotřebitelem předána třetí straně. Na dveře neplatiče pak obrazně řečeno brzy zaklepou inkasní agentury či exekutoři.

Na odložené platby ale naštěstí nedosáhne automaticky každý žadatel. Zhruba třetina jich má smůlu. Provozovatelé této finanční služby si totiž jejich solventnost a solidnost prověřují. A jelikož s nimi dnes začínají spolupracovat, či do dotyčných fin-techů přímo vstupují i významné banky, tak není vyloučeno, že k tomu vedle vlastních skóringových metod začnou využívat i úvěrové registry. Takže další důvod, proč se o ně začít zajímat. Osobní výpis z registrů s aktuálním přehledem i historií vašich finančních závazků – včetně služby Hlídám si, kolik mám, která vám přes sms či mail včas reportuje jakékoliv pohyby a události v nich (žádosti o půjčku na vaše jméno, nezaplacené a zapomenuté pohledávky, zesplatnění úvěru…) – nabízí spolu s dalšími finančními instrumenty balíček služeb nazvaný #kolikmam365. Dostupný je online na tomto webu kolikmam.cz. Nově i s analytickým zhodnocením vaší finanční kredibility a jejím porovnáním v rámci příslušné věkové kategorie a regionu.

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Společný výpis BRKI+NRKI

200 Kč/výpis

Zvyšte vaši šanci na získání hypotéky nebo půjčky tím, že si ověříte údaje v registrech a zjistíte si vaše hodnocení. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

MůjKredit

100 Kč/výpis

Prokažte vaši důvěryhodnost zaměstnavatelům nebo pronajímatelům nemovitostí zkráceným výpisem. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Exekuce

40 Kč/dotaz + 25 Kč za detail

Prověřte exekuce u osob a podnikatelů v oficiální databázi. Vyhnete se zbytečným nepříjemnostem. 

Výpis z REPI

200 Kč/výpis

Zjistěte jak energetické společnosti, firmy poskytující nákupy na splátky či eshopy hodnotí vaši úvěruschopnost.

Výpis z BRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje týkající se úvěrových produktů a průběhu jejich splácení u bankovních institucí v Bankovním registru.

Výpis z NRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje o finančních závazcích a průběhu jejich splácení u společností v Nebankovním registru. 

#kolikmam365

499 Kč/rok

Získejte detailní přehled všech závazků v registrech BRKI a NRKI, hodnocení úvěruschopnosti a upozornění v případě změn.

NetAgent

365 Kč/rok

Monitorujte vaše osobní a finanční data na internetu. Předejdete tím zneužívání vašich dat a krádežím identity.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.