Vyzrajte na inflaci díky investicím. Včas si ale proklepněte úvěruschopnost

Inflace z našich bankovních účtů každoročně odčerpává část reálné kupní síly. Růst cenové hladiny zboží a služeb způsobuje, že peníze ztrácí hodnotu. Dopady inflace se dají tlumit, třeba pomocí nízkorizikových investic. Abyste zjistili, jestli jsou pro vás investice vhodné, tak si před nakupováním aktiv ověřte vlastní úvěruschopnost.
Někdy je meziroční inflace dvě procenta. Někdy tři. A jindy zase pět procent. Pravdou zůstává, že pomalý proces znehodnocování peněz patří ke globálnímu peněžnímu systému a je potřeba o něm vědět a správně s ním naložit. Nechávat peníze na obyčejném bankovním účtu nemusí být vždy ten nejlepší nápad.
Účinnou zbraní proti inflaci jsou například investice. Pokud zainvestujete peníze na místa, kde generují další profit, efekt inflace tím potlačíte nebo dokonce přebijete.
Svět investic je nicméně spojený s řadou nástrah, protože na trhu se dá sice hodně získat, ale také ztratit. Jako investoři-začátečníci byste se měli vyhnout rizikovým investicím, které jsou náchylnější k propadům. Ožehavými instrumenty jsou například akcie nebo kryptoměny.
Naštěstí se dá investovat i konzervativně, kdy existuje jen velmi malá šance, že o finanční prostředky přijdete. Patří mezi ně například:
Kromě volby konkrétní investice předem promyslete také časový horizont investování. Tedy dobu, po kterou necháte peníze pracovat a nebudete je vybírat. Horizont se odvíjí od vaší individuální finanční situace. Někdo chce investováním získat prostředky na základ hypotéky, jiný raději prozíravě odkládá peníze na důchod.
Investování – ani nízkorizikové – nedává smysl, pokud nezvládnete dostát finančním závazkům každodenního života, nemáte finanční rezervu a splácíte dluhy.
Základním pravidlem investic totiž je, že byste do nich měli vložit jen část peněz, kterou nebudete v brzké době potřebovat. Zkrátka jde o peníze navíc, jejichž teoretická ztráta vás existenčně neovlivní.
Před první investicí si proto (například pomocí služby Komplexní výpis) zkontrolujte vlastní úvěrovou historii, ze které vyčtete i aktuální úvěruschopnost.
Výpis vám ukáže, jak banky a další finanční instituce nahlíží na vaši schopnost splácet finanční závazky. Komplexní výpis můžete vnímat jako cennou mapu vlastní finanční gramotnosti, kterou se můžete řídit nejen i při prozkoumávání investičního světa.
Představte si kupříkladu, že byste deset tisíc korun vložili do dluhopisů, i když víte, že kvůli tomu nejspíš nebudete mít prostředky na zálohy na elektřinu. Ve finále tím nevytváříte bohatství, ale jen další dluh. S takovou „strategií“ se inflace poráží jen těžko.
Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.
Nejprodávanější
Zvyšte svou šanci na přidělení hypotéky nebo půjčky tím, že si ověříte údaje v registrech i veřejných rejstřících a získáte své hodnocení.
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Prokažte vaši důvěryhodnost zaměstnavatelům nebo pronajímatelům nemovitostí zkráceným výpisem.
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Prověřte exekuce u osob a podnikatelů v oficiální databázi. Vyhnete se zbytečným nepříjemnostem.
Získejte detailní přehled všech závazků v registrech a veřejných databázích, hodnocení úvěruschopnosti a upozornění na případné změny. Komplexní výpis 4× ročně v ceně.
Prevence úvěrových podvodů. Hlídáme vznik nového úvěru v BRKI a NRKI i data na internetu a nové exekuce v CEE. Jednorázový Komplexní výpis je součástí předplatného.
Monitorujte vaše osobní a finanční data na internetu. Předejdete tím zneužívání vašich dat a krádežím identity.
Zjistěte jak energetické společnosti, firmy poskytující nákupy na splátky či eshopy hodnotí vaši úvěruschopnost.
Zkontrolujte vaše údaje týkající se úvěrových produktů a průběhu jejich splácení u bankovních institucí v Bankovním registru.
Zkontrolujte vaše údaje o finančních závazcích a průběhu jejich splácení u společností v Nebankovním registru.