Otázky a odpovědi

Při posuzování konkurenčních nabídek se rozhodně neřiďte jen úrokovou sazbou. Tím spíše, že ne vždy se jedná o roční sazbu – zvlášť je-li podezřele nízká. Pak za procentním údajem není p. a. (per annum – ročně), ale například p. m.(per mensem – měsíčně). Mnohem vhodnější je porovnávat komplexnější ukazatel – takzvané RPSN, čili roční procentní sazbu nákladů. Ve skutečnosti totiž ročně nezaplatíte navíc jen určitá procenta úroku z vypůjčené sumy, ale také různé poplatky související s uzavřením smlouvy, se správou úvěru, s vedení účtu apod. V RPSN jsou již zahrnuty. RPSN tedy ukazuje cenu úvěru přesněji než úroková sazba. Ideální by samozřejmě bylo, kdyby RPSN bylo stejné jako úrok. Znamenalo by to, že žádné poplatky navíc neplatíte. To je však nereálné. Prostřednictvím RPSN byste měli také porovnávat jen produkty srovnatelné délkou splácení a výškou splátek. Důležitým indikátorem také je, kolik skutečně za celou půjčku zaplatíte. Využijte webových kalkulaček. Využijte referencí. Využijte služeb finančních konzultantů a poraden. Vyplatí se vám to. Prověřte si také, co by se stalo, kdybyste se opozdili se splátkou. Sankční úroky mohou být u různých finančních institucí velice odlišné a v některých případech neúměrně vysoké.
Pokud se zaregistrujete do portálu, máte online přístup ke všem výpisům a službám. Vše můžete vyřídit jednoduše z pohodlí domova nebo kanceláře.
Centrální banky po celém světě (už ve více než 100 státech) stále intenzivněji zvažují, že i v souvislosti s klesajícím podílem hotovostních plateb a rostoucí oblibou digitálních kryptoměn časem zavedou vlastní elektronickou měnu (CBDC – Central Bank Digital Currency). A to včetně unijní Evropské…
Návrh zákona o trhu s nevýkonnými úvěry bude regulovat vymáhání dluhů jinými subjekty než exekutory. Přednostně cílí na poskytovatele půjček a na inkasní agentury. Ty dodnes nepodléhají žádným regulím a pravidlům, pouze obecné úpravě. Návrh zavádí nové pojmy a role v oblasti správy nevýkonných…