Otázky a odpovědi

Při posuzování konkurenčních nabídek se rozhodně neřiďte jen úrokovou sazbou. Tím spíše, že ne vždy se jedná o roční sazbu – zvlášť je-li podezřele nízká. Pak za procentním údajem není p. a. (per annum – ročně), ale například p. m.(per mensem – měsíčně). Mnohem vhodnější je porovnávat komplexnější ukazatel – takzvané RPSN, čili roční procentní sazbu nákladů. Ve skutečnosti totiž ročně nezaplatíte navíc jen určitá procenta úroku z vypůjčené sumy, ale také různé poplatky související s uzavřením smlouvy, se správou úvěru, s vedení účtu apod. V RPSN jsou již zahrnuty. RPSN tedy ukazuje cenu úvěru přesněji než úroková sazba. Ideální by samozřejmě bylo, kdyby RPSN bylo stejné jako úrok. Znamenalo by to, že žádné poplatky navíc neplatíte. To je však nereálné. Prostřednictvím RPSN byste měli také porovnávat jen produkty srovnatelné délkou splácení a výškou splátek. Důležitým indikátorem také je, kolik skutečně za celou půjčku zaplatíte. Využijte webových kalkulaček. Využijte referencí. Využijte služeb finančních konzultantů a poraden. Vyplatí se vám to. Prověřte si také, co by se stalo, kdybyste se opozdili se splátkou. Sankční úroky mohou být u různých finančních institucí velice odlišné a v některých případech neúměrně vysoké.
Pokud se zaregistrujete do portálu, máte online přístup ke všem výpisům a službám. Vše můžete vyřídit jednoduše z pohodlí domova nebo kanceláře.
Od začátku roku 2021 zákon o bankovní identitě (49/2020 Sb.) doplňující zákon o bankách (21/1992 Sb.) dává bankovním domům možnost (ne povinnost) poskytovat klientům státem uznávanou elektronickou identifikaci. Banka jim, pokud budou souhlasit, tedy může vystavit jakousi „digitální občanku“. Od…
Ve vzduchu visí uzákonění možnosti zvláštního bankovního konta. Na něj by mohl dlužník v exekuci dostávat nezabavitelné peníze k uspokojování nejnutnějších životních potřeb svých i rodiny. Poslanci by o něm měli hlasovat pravděpodobně už v listopadu, byť debaty o potřebě takzvaného chráněného účtu…