Zažíváme sice boom bezhotovostních, bezkontaktních, karetních, internetových, mobilních a dalších variant digitálních plateb, ale peníze v jejich materiální podobě stále ještě občas potřebujeme mít v kapse či peněžence. Kvůli hotovosti není ovšem pokaždé nutné absolvovat cestu k bankomatu nebo na bankovní pobočku. Při platbě kartou za zboží v minimální hodnotě 300 Kč nám může požadovanou hotovostní částku až do výše 1 500 Kč vyplatit, a samozřejmě i zaúčtovat, většina hypermarketů, supermarketů a také řada fastfoodů, lékáren, drogerií, prodejen oděvů, čerpacích stanic a dalších obchodů. Služba se nazývá CashBack.

Prodejny, u jejichž pokladen je k dispozici, jsou pro snadnější identifikaci označeny nálepkou s logem CashBack. Výhodou pro zákazníky je, že za CashBack se v naprosté většině případů nic neplatí, zatímco výběr bez poplatku z bankomatů vlastní banky je často limitován nějakou podmínkou. Vždy zdarma tedy není. Inkaso z bankomatu cizí banky je pak zpoplatněno v naprosté většině případů, v Česku v průměru asi 20 korunami.

CashBack je ale zadarmo jen u placení debetní kartou. Při použití kreditky je výběr úročen. Aktuální tarify si pro jistotu ověřte u svého finančního ústavu.

V Česku je podle Sdružení pro bankovní karty 8 586 provozoven nabízejících CashBack. Tedy skoro 2x více než 4 562 nainstalovaných bankomatů. Přitom v roce 2014 lidé z tuzemských bankomatů vybrali 628 miliard Kč. Tedy skoro 1000x více než 702 milionů Kč, které si vyžádali jako CashBack. Češi tedy moc „nekešbekují“. Částečně je to zmíněnou minimální útratou 300 Kč a druhak tím, že o této v Česku devět let staré finanční službě, která nemá zrovna masivní reklamu, většinou ani nevědí.  A to je škoda. Zejména v regionech, kde je nízká penetrace bankomatů a platebních terminálů, jde o docela užitečnou a čas šetřící možnost, jak získat cash, tedy peníze na ruku.

Nicméně CashBack v Čechách a na Moravě určitě neřekl poslední slovo a dočká se opakovaného, tentokrát úspěšného, startu. Minimálně proto, že obchodníkům rozšiřuje spektrum nabízených služeb. Znamená pro ně konkurenční výhodu a vyšší obrat. Snižuje také náklady a rizika spojená s držením hotovosti. Zároveň transakční poplatek, který odvádí prodejce při platbě kartou bance, se od letošního prosince dle pokynu EU sníží zhruba na pětinu. Takže platby kartou a s ní spojené služby budou pro prodejce lákavější. Zvýší to tak jejich motivaci k pořízení platebního terminálu.

Není ovšem CashBack jako CashBack. Termín se používá také pro získávání zpětných bonusů za realizované platby kartou a rovněž v případě zpětného vracení části peněz zaplacených za zboží v rámci prodejní akce. Označuje se jím rovněž nárokování zahraničního DPH.

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

Výpisy z BRKI/NRKI

od 100 Kč / výpis
 • seznam všech současných i minulých závazků vůči bankám a nebankám v úvěrových registrech BRKI a NRKI
 • obsahuje osobní údaje, hodnocení, přehled kontraktů, ukončených smluv a žádostí

 • plnohodnotná úvěrová zpráva, která poslouží při žádosti o hypotéku nebo jiný úvěrový produkt

MůjKredit

od 100 Kč / výpis
 • stručný výpis na jednom listu, obsahuje základní údaje z registrů BRKI a NRKI, REPI, Insolvenčního rejstříku a exekucí
 • doplňuje standardní výpis z registrů o informace z jiných veřejných zdrojů

 • poslouží k prokázání důvěryhodnosti zaměstnavateli nebo pronajímatelům bytů

Výpis z REPI

od 100 Kč / výpis
 • výpis obsahuje závazky u energetických společností, firem nabízejících odložené platby a nebankovních společností
 • doplňuje standardní výpis z registrů o informace z dalších odvětví

 • v kombinaci se společným výpisem z registrů nabízí komplexní přehled finančních závazků žadatele

#Kolikmam365

499 Kč / rok
 • webová aplikace monitorující informace v registrech BRKI a NRKI
 • k dispozici máte 4× ročně Společný výpis z registrů zdarma, obsahuje i unikátní osobní hodnocení 

 • využijete v případě, že potřebujete své závazky monitorovat pravidelně, ideální frekvence je kvartální

Exekuce

od 40 Kč / dotaz + 25 Kč za detail
 • souhrn exekucí vedených v Centrální evidenci exekucí
 • slouží k prověření fyzické i právnické osoby
 • dotazování probíhá ve dvou krocích
 • využijete v případě, že si potřebujete prověřit osobu či společnost, zda u nich nejsou vedeny exekuce

NetAgent

365 Kč / rok
 • služba monitorující osobní a finanční údaje v prostředí internetu
 • upozorní na podezřelé nakládání s vámi zadanými osobními a finančními údaji 
 • pomáhá předcházet zneužití osobních a finančních údajů v on-line prostředí k nezákonným účelům

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.