Češi využívají nízkých úrokových sazeb, objem nových úvěrů bude letos rekordní

Celková výše nově poskytnutého dluhu přesáhne v letošním roce poprvé v historii 500 miliard korun. Výše dluhu z úvěrů, které si Češi pořídili ve třetím čtvrtletí roku 2016, činila 131 miliard korun. Nový úvěr spadající do kategorie krátkodobého dluhu si v tomto období pořídilo téměř 344 tisíc lidí a nový úvěr z kategorie dlouhodobého dluhu si zároveň pořídilo téměř 46 tisíc lidí. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací. „Objem nově poskytnutého dluhu v posledních třech letech stále roste. Dynamika jeho růstu byla nejvyšší v loňském roce, kdy jsme meziročně zaznamenali více než pětinový nárůst nově poskytnutého dluhu. Letos očekáváme, že se objem nově poskytnutého dluhu oproti loňsku zvýší přibližně o šestinu. Lidé tak naplno využívají kombinace nízkých úrokových sazeb a dobré ekonomické situace České republiky,“ říká Jiří Rajl, ředitel Nebankovního registru klientských informací.

„I když máme zatím k dispozici pouze čísla za první tři čtvrtletí letošního roku, již nyní můžeme odhadnout, že letos bude objem veškerého nově poskytnutého dluhu rekordně vysoký. Očekáváme, že poprvé v historii přesáhne výši 500 miliard korun,“ říká Zuzana Pečená, výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací s tím, že zatím není jisté, jak velký vliv bude mít na výši nově poskytnutého dluhu v letošním 4. čtvrtletí nový zákon o spotřebitelském úvěru.

Objem nového krátkodobého dluhu se zvýšil téměř o pětinu

Objem nově poskytnutého krátkodobého dluhu se oproti stejnému období roku 2015 zvýšil o 7,6 miliardy korun, tedy o celých 18 %, zatímco počet lidí, kteří si nový krátkodobý dluh pořídili, se meziročně zvýšil pouze o 4 200, tedy přibližně o procento. Nejvíce se na nárůstu objemu nového dluhu podílela věková skupina 35-44 let, u které činil meziroční nárůst 2,2 miliardy korun. „Lidé mezi 35 a 44 lety drží největší část celkového dluhu. Ve svém věku totiž již měli dostatek času na pořízení úvěru, ať již na bydlení či spotřebu, a zároveň neměli dostatek času na jeho splacení. Proto je logické, že se u nich také nejvíce zvýšil objem nového dluhu,“ upozorňuje Jiří Rajl. Největší meziroční dynamiku zaznamenala skupina lidí starších 54 let, u kterých se objem nově poskytnutého krátkodobého dluhu meziročně zvýšil o 23 %. Z této věkové skupiny si však nový dluh vzala pouhá 2 % z nich. Následují věkové skupiny osob mezi 25-29 lety a mezi 15-24 lety, u kterých došlo k meziročnímu nárůstu o 21 %.

Zájem o dlouhodobé úvěry rostl nejrychleji u mladých lidí

Objem nově poskytnutého dlouhodobého dluhu se ve třetím čtvrtletí letošního roku meziročně zvýšil o tři miliardy korun, tedy téměř o 4 %, zatímco počet lidí s novým dlouhodobým dluhem se meziročně o necelý tisíc, tedy asi o dvě procenta, snížil. Jedinou věkovou skupinou, u které došlo meziročně k výraznému růstu objemu nového dlouhodobého dluhu, konkrétně o 13 %, byli mladí lidé mezi 25-29 lety. U této věkové skupiny se také jako u jediné zvýšil počet klientů s novým dlouhodobým dluhem, konkrétně o 440, což je nárůst o 6 %. „Možnost pro výrazný meziroční nárůst objemu nového dlouhodobého dluhu i pro růst počtu klientů s novým dlouhodobým dluhem se již vyčerpala. Zatímco v roce 2015 jsme zaznamenali meziroční zvýšení objemu nově poskytnutého dlouhodobého dluhu o 30 %, letos očekáváme meziroční nárůst o 13 %. V příštím roce bude objem všech nově poskytnutých úvěrů ovlivněn novými zákonnými opatřeními. Jak velký tento vliv bude, ale nyní nelze přesně určit,“ dodává Zuzana Pečená.

Charakteristika krátkodobých a dlouhodobých dluhů

Členění krátkodobého a dlouhodobého dluhu se odvíjí od typu dluhového nástroje. Mezi nástroje dlouhodobého dluhu patří hypotéky a úvěry ze stavebního spoření. Mezi nástroje krátkodobého dluhu patří zejména osobní úvěry, spotřebitelské úvěry, splátkové karty či kontokorenty. Výše poskytnutého dluhu zahrnuje jistinu, tedy poskytnutou částku, a příslušenství úvěru, tedy celkovou výši úroků, kterou klient platí při pravidelném a řádném splácení úvěru.

Graf 1: Vývoj objemu nového dlouhodobého dluhu

dd

 

Graf 2: Vývoj objemu nového krátkodobého dluhu

kd

Tabulka 1: Vývoj nového dlouhodobého a krátkodobého dluhu

tabulk-dd-a-kd

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

Výpisy z BRKI/NRKI

od 100 Kč / výpis
 • seznam všech současných i minulých závazků vůči bankám a nebankám v úvěrových registrech BRKI a NRKI
 • obsahuje osobní údaje, hodnocení, přehled kontraktů, ukončených smluv a žádostí

 • plnohodnotná úvěrová zpráva, která poslouží při žádosti o hypotéku nebo jiný úvěrový produkt

MůjKredit

od 100 Kč / výpis
 • stručný výpis na jednom listu, obsahuje základní údaje z registrů BRKI a NRKI, REPI, Insolvenčního rejstříku a exekucí
 • doplňuje standardní výpis z registrů o informace z jiných veřejných zdrojů

 • poslouží k prokázání důvěryhodnosti zaměstnavateli nebo pronajímatelům bytů

Výpis z REPI

od 100 Kč / výpis
 • výpis obsahuje závazky u energetických společností, firem nabízejících odložené platby a nebankovních společností
 • doplňuje standardní výpis z registrů o informace z dalších odvětví

 • v kombinaci se společným výpisem z registrů nabízí komplexní přehled finančních závazků žadatele

#Kolikmam365

499 Kč / rok
 • webová aplikace monitorující informace v registrech BRKI a NRKI
 • k dispozici máte 4× ročně Společný výpis z registrů zdarma, obsahuje i unikátní osobní hodnocení 

 • využijete v případě, že potřebujete své závazky monitorovat pravidelně, ideální frekvence je kvartální

Exekuce

od 40 Kč / dotaz + 25 Kč za detail
 • souhrn exekucí vedených v Centrální evidenci exekucí
 • slouží k prověření fyzické i právnické osoby
 • dotazování probíhá ve dvou krocích
 • využijete v případě, že si potřebujete prověřit osobu či společnost, zda u nich nejsou vedeny exekuce

NetAgent

365 Kč / rok
 • služba monitorující osobní a finanční údaje v prostředí internetu
 • upozorní na podezřelé nakládání s vámi zadanými osobními a finančními údaji 
 • pomáhá předcházet zneužití osobních a finančních údajů v on-line prostředí k nezákonným účelům

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.