Ke sdílení vašeho bankovního účtu je oprávněn buď disponent, nebo spoluvlastník. Ten první smí s penězi dělat jen to, co mu dovolíte. Druhý může všechno, co vy. V obou případech zvolte spolehlivou osobu.

Víte, že máte právo určit člověka, který od vaší banky dostane přístup k vašemu kontu? Říká se mu disponent. Je užitečný, zároveň ale představuje určitou hrozbu. Naštěstí jen a pouze vy rozhodujete o tom, jak a zda vůbec bude moci s uloženými penězi nakládat.

Disponentovi napište roli na tělo


Jako disponenta vyberte jen důvěryhodnou osobu, se solidním kreditem. I tak jí nastavte konkrétní mantinely. Například, jestli bude smět do účtu jen nahlížet, nebo také zadávat platby. Zda k němu dostane platební kartu. Ke všem povoleným aktivitám vyčíslete limity, tedy maximální částky i nejvyšší možný počet opakování. Eliminujete tak riziko nečekaného vyluxování konta. I neúmyslného. Zřízení disponenta k účtu nabízí většina bank online. Ideální je ovšem zajít přímo na pobočku. Tam si nechte poradit a vysvětlit detaily služby.

Pojistka pro rodinné finance


Mít disponenta přijde vhod. Kupříkladu, když nemůžete se svým kontem – kde je zrovna umístěna většina rodinných úspor – z vážného důvodu disponovat přímo vy. A přitom je nutné rychle uhradit nějakou neodkladnou položku: třeba zaplatit opravu zatékající střechy, výměnu porouchaného neekologického kotle nebo provedení nadstandardního lékařského zákroku. Když je vaše drahá polovička vybavena dispozičním právem, smí z dotyčného běžného nebo spořicího účtu potřebné platby provést. Jinak ne! Ale ani coby disponent nemá pravomoc účet zrušit, zatížit ho úvěrem, případně k němu jmenovat dalšího disponenta.

Přístupová data nikomu nesdělujte


Možná si říkáte, že například pro manžele je disponentství zbytečné. Stačí si přece navzájem svěřit přístupové údaje k vlastním účtům. Pozor! Této praktice se zdaleka vyhněte. Za porušení dohodnutých pravidel by to považovala naprostá většina bank. Určitě by pak odmítly podílet se na náhradě škod vzniklých nevítanými převody z takto „prozrazených“ kont. Žádná uživatelská jména, hesla a PINy zkrátka nikdy nesdělujte. Ani osobám blízkým.

Disponent není dědicem konta


Aby měl disponent dál přístup k vašemu účtu i v případě vaší nečekané smrti, je potřebné zejména pro to, aby pozůstalý manžel nebo manželka – eventuálně jiný partner, potažmo příbuzný – dokázal dál hradit náklady nutné pro chod dříve společné domácnosti a udržování bytu nebo domu. Neznamená to ale, že by disponentovi všechny peníze z konta nebožtíka spadly automaticky do klína. Zůstatek na účtu v okamžiku úmrtí se totiž zahrnuje do pozůstalosti a je předmětem dědického řízení. Neodůvodněné výběry z něj by mohli oprávnění dědicové považovat za bezdůvodné obohacování.

Společný účet nabízí více práv


Tento problém řeší obdobný finanční nástroj – takzvaný společný účet. Momentálně ho v tuzemsku nabízejí pouze dvě banky. Má nejčastěji dva a více rovnocenných vlastníků s totožnými právy. Každému z nich patří stejný díl vložených peněz. Bez ohledu na to, kdo kolik přispěl. Oba typy sdílených účtů – občas označovaných jako rodinná konta – jsou projevem důvěry a solidarity. Pomohou vám také v případě, že chcete eliminovat zbytečné utrácení. Jestliže má k němu jeden z vás sklon, bude pod pozorným drobnohledem ostatních, finančně zodpovědnějších vlastníků účtu.

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Společný výpis BRKI+NRKI

200 Kč/výpis

Zvyšte vaši šanci na získání hypotéky nebo půjčky tím, že si ověříte údaje v registrech a zjistíte si vaše hodnocení. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

MůjKredit

100 Kč/výpis

Prokažte vaši důvěryhodnost zaměstnavatelům nebo pronajímatelům nemovitostí zkráceným výpisem. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Exekuce

40 Kč/dotaz + 25 Kč za detail

Prověřte exekuce u osob a podnikatelů v oficiální databázi. Vyhnete se zbytečným nepříjemnostem. 

Výpis z REPI

200 Kč/výpis

Zjistěte jak energetické společnosti, firmy poskytující nákupy na splátky či eshopy hodnotí vaši úvěruschopnost.

Výpis z BRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje týkající se úvěrových produktů a průběhu jejich splácení u bankovních institucí v Bankovním registru.

Výpis z NRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje o finančních závazcích a průběhu jejich splácení u společností v Nebankovním registru. 

#kolikmam365

499 Kč/rok

Získejte detailní přehled všech závazků v registrech BRKI a NRKI, hodnocení úvěruschopnosti a upozornění v případě změn.

NetAgent

365 Kč/rok

Monitorujte vaše osobní a finanční data na internetu. Předejdete tím zneužívání vašich dat a krádežím identity.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.