Finty falešných kupců na bazarech: Zboží odveze i zaplatí kurýr

Odhadem stovky hazardérů každý měsíc dobrovolně podvodníkům prozradí, respektive do jimi podstrčené fejk-webové stránky vyplní, své přihlašovací kódy k internetovému bankovnictví. Nebo jim vyklopí kompletní čísla své platební karty. Přitom naprosto zásadní kánon zní: Tato data nikdy nikomu nesdělovat! Kdo je chce, je podezřelý! Kdo žádosti o ně vyhoví, riskuje vyluxování svého bankovního konta! A bez náhrady, pokud následnou reklamaci banka odmítne s tím, že se klient choval nezodpovědně a porušil zásady bezpečnosti popsané v obchodních podmínkách.

Rozličných fint používají filutové přehršel. Mezi poměrně nové triky se řadí falešný nakupující na online bazarech. A že jich řádí! Jestliže ale při klasickém phishingu „rybář“ hromadně nahodí nejčastěji e‑mailové udičky a v podstatě pasivně čeká, která neopatrná rybka zabere, tak bazarový podfukář je svou aktivitou o level výš. Sám si svou konkrétní oběť inzerující prodej nějakého zboží vystopuje. Kvůli vyvolání důvěry s ní velice přátelsky a s velkým interesem o nabízený předmět začne komunikovat – esemeskami, na WhatsAppu nebo přes Facebook či další sítě – žádá doplňující informace, další fotky… Tímto předstíraným „opravdovým“ zájmem se snaží otupit ostražitost prodejce.

Zejména loví ty, kteří nabízejí dražší, méně skladné, a tedy obtížněji doručitelné věci. Třeba dětský kočárek nebo větší přístroje, nářadí, sportovní vybavení. Často navrhne brzký termín, kdy se zastaví, věc uhradí a vyzvedne. Potřebuje to totiž strááášně rychle. Včera už bylo pozdě. Pak mu však do toho náhle něco skočí. Nemůže. Navrhuje nicméně řešení: pošle si pro věc zásilkovou službu, přes kterou i zaplatí. Jenomže to je jen další léčka: Pachatel zdánlivě zbavuje prodávajícího starosti s balením a zasíláním prodávaného předmětu. Sází na to, že ten samou radostí, že to běží jak po másle, ztratí racionalitu a soudnost. Neb emoce a unáhlená akce moc přemýšlení nepodporují. Naopak, často blokují rozum. Viz i minulé blogy.

Fejk-kupec pak tlačí bazarového prodejce k maličkosti, nezbytné „formalitě“: Po rozklepnutí zaslaného linku na přepravní firmu a její platební bránu – většinou s reálnými logy, ale s podezřelou adresou – vyplnit údaje k účtu či kartě. Aby mu přece hned bylo možné připsat peníze za prodávané zboží. Nebo inzerenta vyzývá k zaplacení alespoň části poštovného. No neberte takovou slevu. Ať tak či onak, cíl je stejný: Dostat přístupy k bankovnímu kontu či odkrýt čísla kreditky lovené oběti, vymámit na ní potvrzovací kód k platbě a ukrást jí tak peníze. Mimochodem, kdo zná všechny klíčové údaje vaší debetky či kreditky (číslo, datum expirace, CVV/CVC kód, PIN), může ji takzvaně tokenizovat. A pak vybrat peníze v bezkontaktním bankomatu.

Co s tím? Než si plácnete, tak ověřit si předem přímo u nastraženého přepravce, zda opravdu nějakou kurýrní či pay službu nabízí. Zjistit, zda vůbec existuje. Podívat se, jestli odkaz na něj – často podvržený – souhlasí, tedy zkontrolovat doménu. Optat se na informační lince. Kredit kupujícího se také dá proklepnout na webu Podvodníci na bazarech. Zvažte, je-li opravdu nutné u inzerátu zveřejňovat i váš mobil a riskovat tak zájem tipařů. Pokud je číslo volajícího zájemce zahraniční, tak rovnou pro jistotu hovor utněte. Trvejte na úhradě jen formou převodu či platby na váš účet nebo dobírkou. Údaje z vaší platební karty k tomu v žádném případě není třeba sdělovat!

Takováto prevence proto, abyste se nestali obětí takzvaného reverzního internetového podvodu, tak se jim říká. Abyste při prodeji pro vás už nepotřebného zboží nějaké peníze dostali, a ne o ně paradoxně přišli. Často o všechny.

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Společný výpis BRKI+NRKI

200 Kč/výpis

Zvyšte vaši šanci na získání hypotéky nebo půjčky tím, že si ověříte údaje v registrech a zjistíte si vaše hodnocení. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

MůjKredit

100 Kč/výpis

Prokažte vaši důvěryhodnost zaměstnavatelům nebo pronajímatelům nemovitostí zkráceným výpisem. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Exekuce

40 Kč/dotaz + 25 Kč za detail

Prověřte exekuce u osob a podnikatelů v oficiální databázi. Vyhnete se zbytečným nepříjemnostem. 

Výpis z REPI

200 Kč/výpis

Zjistěte jak energetické společnosti, firmy poskytující nákupy na splátky či eshopy hodnotí vaši úvěruschopnost.

Výpis z BRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje týkající se úvěrových produktů a průběhu jejich splácení u bankovních institucí v Bankovním registru.

Výpis z NRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje o finančních závazcích a průběhu jejich splácení u společností v Nebankovním registru. 

#kolikmam365

499 Kč/rok

Získejte detailní přehled všech závazků v registrech BRKI a NRKI, hodnocení úvěruschopnosti a upozornění v případě změn.

NetAgent

365 Kč/rok

Monitorujte vaše osobní a finanční data na internetu. Předejdete tím zneužívání vašich dat a krádežím identity.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.