Finty falešných kupců na bazarech: Zboží odveze i zaplatí kurýr

Odhadem stovky hazardérů každý měsíc dobrovolně podvodníkům prozradí, respektive do jimi podstrčené fejk-webové stránky vyplní, své přihlašovací kódy k internetovému bankovnictví. Nebo jim vyklopí kompletní čísla své platební karty. Přitom naprosto zásadní kánon zní: Tato data nikdy nikomu nesdělovat! Kdo je chce, je podezřelý! Kdo žádosti o ně vyhoví, riskuje vyluxování svého bankovního konta! A bez náhrady, pokud následnou reklamaci banka odmítne s tím, že se klient choval nezodpovědně a porušil zásady bezpečnosti popsané v obchodních podmínkách.

Rozličných fint používají filutové přehršel. Mezi poměrně nové triky se řadí falešný nakupující na online bazarech. A že jich řádí! Jestliže ale při klasickém phishingu „rybář“ hromadně nahodí nejčastěji e‑mailové udičky a v podstatě pasivně čeká, která neopatrná rybka zabere, tak bazarový podfukář je svou aktivitou o level výš. Sám si svou konkrétní oběť inzerující prodej nějakého zboží vystopuje. Kvůli vyvolání důvěry s ní velice přátelsky a s velkým interesem o nabízený předmět začne komunikovat – esemeskami, na WhatsAppu nebo přes Facebook či další sítě – žádá doplňující informace, další fotky… Tímto předstíraným „opravdovým“ zájmem se snaží otupit ostražitost prodejce.

Zejména loví ty, kteří nabízejí dražší, méně skladné, a tedy obtížněji doručitelné věci. Třeba dětský kočárek nebo větší přístroje, nářadí, sportovní vybavení. Často navrhne brzký termín, kdy se zastaví, věc uhradí a vyzvedne. Potřebuje to totiž strááášně rychle. Včera už bylo pozdě. Pak mu však do toho náhle něco skočí. Nemůže. Navrhuje nicméně řešení: pošle si pro věc zásilkovou službu, přes kterou i zaplatí. Jenomže to je jen další léčka: Pachatel zdánlivě zbavuje prodávajícího starosti s balením a zasíláním prodávaného předmětu. Sází na to, že ten samou radostí, že to běží jak po másle, ztratí racionalitu a soudnost. Neb emoce a unáhlená akce moc přemýšlení nepodporují. Naopak, často blokují rozum. Viz i minulé blogy.

Fejk-kupec pak tlačí bazarového prodejce k maličkosti, nezbytné „formalitě“: Po rozklepnutí zaslaného linku na přepravní firmu a její platební bránu – většinou s reálnými logy, ale s podezřelou adresou – vyplnit údaje k účtu či kartě. Aby mu přece hned bylo možné připsat peníze za prodávané zboží. Nebo inzerenta vyzývá k zaplacení alespoň části poštovného. No neberte takovou slevu. Ať tak či onak, cíl je stejný: Dostat přístupy k bankovnímu kontu či odkrýt čísla kreditky lovené oběti, vymámit na ní potvrzovací kód k platbě a ukrást jí tak peníze. Mimochodem, kdo zná všechny klíčové údaje vaší debetky či kreditky (číslo, datum expirace, CVV/CVC kód, PIN), může ji takzvaně tokenizovat. A pak vybrat peníze v bezkontaktním bankomatu.

Co s tím? Než si plácnete, tak ověřit si předem přímo u nastraženého přepravce, zda opravdu nějakou kurýrní či pay službu nabízí. Zjistit, zda vůbec existuje. Podívat se, jestli odkaz na něj – často podvržený – souhlasí, tedy zkontrolovat doménu. Optat se na informační lince. Kredit kupujícího se také dá proklepnout na webu Podvodníci na bazarech. Zvažte, je-li opravdu nutné u inzerátu zveřejňovat i váš mobil a riskovat tak zájem tipařů. Pokud je číslo volajícího zájemce zahraniční, tak rovnou pro jistotu hovor utněte. Trvejte na úhradě jen formou převodu či platby na váš účet nebo dobírkou. Údaje z vaší platební karty k tomu v žádném případě není třeba sdělovat!

Takováto prevence proto, abyste se nestali obětí takzvaného reverzního internetového podvodu, tak se jim říká. Abyste při prodeji pro vás už nepotřebného zboží nějaké peníze dostali, a ne o ně paradoxně přišli. Často o všechny.

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

Výpisy z BRKI/NRKI

od 100 Kč / výpis
 • seznam všech současných i minulých závazků vůči bankám a nebankám v úvěrových registrech BRKI a NRKI
 • obsahuje osobní údaje, hodnocení, přehled kontraktů, ukončených smluv a žádostí

 • plnohodnotná úvěrová zpráva, která poslouží při žádosti o hypotéku nebo jiný úvěrový produkt

MůjKredit

od 100 Kč / výpis
 • stručný výpis na jednom listu, obsahuje základní údaje z registrů BRKI a NRKI, REPI, Insolvenčního rejstříku a exekucí
 • doplňuje standardní výpis z registrů o informace z jiných veřejných zdrojů

 • poslouží k prokázání důvěryhodnosti zaměstnavateli nebo pronajímatelům bytů

Výpis z REPI

od 100 Kč / výpis
 • výpis obsahuje závazky u energetických společností, firem nabízejících odložené platby a nebankovních společností
 • doplňuje standardní výpis z registrů o informace z dalších odvětví

 • v kombinaci se společným výpisem z registrů nabízí komplexní přehled finančních závazků žadatele

#Kolikmam365

499 Kč / rok
 • webová aplikace monitorující informace v registrech BRKI a NRKI
 • k dispozici máte 4× ročně Společný výpis z registrů zdarma, obsahuje i unikátní osobní hodnocení 

 • využijete v případě, že potřebujete své závazky monitorovat pravidelně, ideální frekvence je kvartální

Exekuce

od 40 Kč / dotaz + 25 Kč za detail
 • souhrn exekucí vedených v Centrální evidenci exekucí
 • slouží k prověření fyzické i právnické osoby
 • dotazování probíhá ve dvou krocích
 • využijete v případě, že si potřebujete prověřit osobu či společnost, zda u nich nejsou vedeny exekuce

NetAgent

365 Kč / rok
 • služba monitorující osobní a finanční údaje v prostředí internetu
 • upozorní na podezřelé nakládání s vámi zadanými osobními a finančními údaji 
 • pomáhá předcházet zneužití osobních a finančních údajů v on-line prostředí k nezákonným účelům

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.