Zkopírovali jste si nebo naskenovali a pak vytiskli na domácí tiskárně tuzemskou nebo cizozemskou bankovku? Vážně ano? Pak si ale zahráváte s ohněm. Pokud jste totiž nedodrželi kritéria daná platnou vyhláškou centrální banky (1274/2011 Sb.), tak vám dle § 28 zákona č. 136/2011 Sb. o oběhu bankovek a min hrozí pokuta až do 1 milionu Kč! Sankcionován je rovněž dovoz, přechovávání či rozšiřování nepovolených reprodukcí.  Striktní „rozmnožovací“ pravidla se vztahují i na mince včetně pamětních, na debetní a kreditní karty i na další platební instrumenty. Kdybyste se tou nelegální kopií měny pokusili zaplatit, byť jen z legrace, tak následky by pro vás mohly být ještě o dost dramatičtější. Nejenom penále, ale jako trest třeba i zabavení majetku či odnětí svobody -  viz minulý blog.   A jaké parametry je vlastně nutno dodržet, aby kopie reálných papírových peněz, například pro potřeby divadelního představení, nebyly protizákonné?  No takové, aby se reprodukované bankovky lišily od těch pravých hned na první pohled.

Konkrétně jednostranná reprodukce musí být nejméně o čtvrtinu (+-25 %) větší nebo menší než skutečná bankovka. Navíc z materiálu, který je nezaměnitelný s originálem. Oboustranná kopie už by měla být aspoň 2x menší nebo větší. To pak délka i šířka smí dosahovat max. 50 % nebo minimálně 200 % reálné velikosti pravého platidla. Při zachování stejného rozměru jednostranné reprodukce musí strany svírat úhel menší než 70 stupňů anebo větší než 110º. Místo obdélníka tedy pořádný kosodélník.

Omezení se týká i napodobenin či reprodukcí pouhých částí bankovek. Mimo jiné nesmějí přesahovat 33 % plochy originálních papírových peněz. Zákon ovšem zakazuje platidla nejenom padělat a v obdobných rozměrech reprodukovat, nýbrž je i jakkoli pozměňovat.

Aby bylo zcela jasno, tak paděláním měny se rozumí neoprávněné vyhotovení zcela nové napodobeniny platebního prostředku. Za pozměnění je považována nelegální úprava údajů na existujících platných penězích  - nejčastěji jde samozřejmě o zvýšení hodnoty. Většinou je to provedeno tak, že se k původní číslici připíše 0 (případně nuly) nebo 5. Pachatel tak líčí hlavně na potenciální nešťastníky, kteří s originální měnou nepřicházejí běžně do styku a mohli by tak její pozměněnou verzi považovat za platnou.

Hodně se takto „vylepšuje“ americká měna, protože nehledě na nominální hodnotu mají téměř všechny dolarovky shodnou či obdobnou barvu a rozměr. Výjimkou jsou ne moc známé „archaické“ 500, 1000 či dokonce 10.000dolarové státovky. Ovšem pozor a bacha! Stále mohou platit a… většina Američanů by je určitě považovala za falzifikát, neb v životě viděla maximálně stodolarovku.

Ale zpět. Taktéž papírové platidlo sestavené z částí jiných pravých peněž se považuje za ilegálně pozměněné. Reprodukovat jen pouhý jednotlivý grafický prvek měny je dovoleno pouze na pozadí, které nepřipomíná peníz.

Zhotovení nehmotné - třeba nějaké digitálního plagiátu originální bankovky - pak připouští legislativní normy jen tehdy, má-li při zachování původní velikosti rozlišení maximálně 72 bodů na palec (dpi). A musí být opatřeno – a to úhlopříčně ve vrstvě neoddělitelné od zobrazení bankovky – nápisem „Specimen“ čili „Vzorek“.

 

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Společný výpis BRKI+NRKI

200 Kč/výpis

Zvyšte vaši šanci na získání hypotéky nebo půjčky tím, že si ověříte údaje v registrech a zjistíte si vaše hodnocení. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

MůjKredit

100 Kč/výpis

Prokažte vaši důvěryhodnost zaměstnavatelům nebo pronajímatelům nemovitostí zkráceným výpisem. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Exekuce

40 Kč/dotaz + 25 Kč za detail

Prověřte exekuce u osob a podnikatelů v oficiální databázi. Vyhnete se zbytečným nepříjemnostem. 

Výpis z REPI

200 Kč/výpis

Zjistěte jak energetické společnosti, firmy poskytující nákupy na splátky či eshopy hodnotí vaši úvěruschopnost.

Výpis z BRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje týkající se úvěrových produktů a průběhu jejich splácení u bankovních institucí v Bankovním registru.

Výpis z NRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje o finančních závazcích a průběhu jejich splácení u společností v Nebankovním registru. 

#kolikmam365

499 Kč/rok

Získejte detailní přehled všech závazků v registrech BRKI a NRKI, hodnocení úvěruschopnosti a upozornění v případě změn.

NetAgent

365 Kč/rok

Monitorujte vaše osobní a finanční data na internetu. Předejdete tím zneužívání vašich dat a krádežím identity.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.