Online krádež identity za účelem úvěrového podvodu: počet případů se zvyšuje

Jestliže v prvním roce pandemie v Evropě vedl pokles úvěrů k výraznému poklesu počtu podvodů (vyvážených však velkým nárůstem průměrných částek), v roce 2021 vzrostl počet případů úvěrových podvodů s krádeží identity téměř o třetinu (+31,1 %), ale průměrná částka se snížila (-23,3 %).

Pojďme zjistit více o závěrech zprávy a podrobně se podívat, jaké mohou být důsledky krádeže identity a co dělat, když zjistíte, že jste obětí.

Zvýšení počtu podvodů u částek nižších než 40 tisíc Kč

Není pochyb o tom, že nárůst využívání online nákupů byl také impulsem pro činnost kybernetických zlodějů, kteří si ve skutečnosti vybírají digitální kanály k provádění většiny podvodů. Obecně se prostřednictvím internetu kradou data a často se na internetu kupují předměty s žádostí o půjčky, které jsou předmětem podvodu, protože může být snazší vyhnout se kontrolám.

To však také znamená, že se snižují částky úvěrů, přičemž největší objem (26,6 %) nyní tvoří úvěry do 40 tisíc Kč.

V 34,4 % případů (největší část) jsou podvodné půjčky, ke kterým došlo při krádeži digitální identity a byly použity na nákup zboží nebo služeb. Mezi nejvyhledávanější patří domácí spotřebiče, elektronika, počítače, telefony, automobily a motocykly.

Co dělat v případě krádeže identity?

Máte podezření, že jste se stali obětí krádeže identity, a zjistili jste, že tomu tak skutečně je. Co dělat?

Zde jsou naše tipy a doporučení:

Vždy krádež identity nahlaste: v případě ztráty či odcizení citlivých osobních údajů vyhledejte neprodleně pomoc Policie ČR nejlépe v místě, pokud místo víte, kde k odcizení či ztrátě došlo, nebo vše nahlaste na linku 158.

Pokud krádež identity ovlivní vaši kreditní kartu nebo bankovní účet, požádejte banku, aby okamžitě zablokovala vaši kartu a změnila hesla pro přístup k vašim bankovním službám.

Pokud se jedná o jeden nebo více účtů na sociálních sítích – to znamená, že se za vás někdo vydává vytvořením jednoho nebo více falešných účtů – okamžitě problém nahlaste příslušné platformě, která falešný profil zablokuje.

Pokud krádež identity spustila úvěrový podvod, ověřte své údaje úvěrových registrech společnosti CRIF a požádejte o prověření zasláním kopie zprávy, aby údaje o podvodné půjčce nevedly k reportování negativních událostí na vaši identitu.

Chcete se chránit před krádeží identity a úvěrovými podvody? Aktivujte si službu NetAgent, která vás upozorní, pokud jste obětí krádeže identity, a pomůže vám v případě potřeby.

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Společný výpis BRKI+NRKI

200 Kč/výpis

Zvyšte vaši šanci na získání hypotéky nebo půjčky tím, že si ověříte údaje v registrech a zjistíte si vaše hodnocení. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

MůjKredit

100 Kč/výpis

Prokažte vaši důvěryhodnost zaměstnavatelům nebo pronajímatelům nemovitostí zkráceným výpisem. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Exekuce

40 Kč/dotaz + 25 Kč za detail

Prověřte exekuce u osob a podnikatelů v oficiální databázi. Vyhnete se zbytečným nepříjemnostem. 

Výpis z REPI

200 Kč/výpis

Zjistěte jak energetické společnosti, firmy poskytující nákupy na splátky či eshopy hodnotí vaši úvěruschopnost.

Výpis z BRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje týkající se úvěrových produktů a průběhu jejich splácení u bankovních institucí v Bankovním registru.

Výpis z NRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje o finančních závazcích a průběhu jejich splácení u společností v Nebankovním registru. 

#kolikmam365

499 Kč/rok

Získejte detailní přehled všech závazků v registrech BRKI a NRKI, hodnocení úvěruschopnosti a upozornění v případě změn.

NetAgent

365 Kč/rok

Monitorujte vaše osobní a finanční data na internetu. Předejdete tím zneužívání vašich dat a krádežím identity.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.