Osobních dat přibude a sankce za jejich nestřežení přiostří

Víte, že pavoučí vlákno původně vůbec nesloužilo k lovu, nýbrž ke komfortu a ochraně kukel a vajíček? Evoluce ale nakonec naučila některé pavouky využívat svůj či cizí web (v angličtině pavučina) k chytání kořisti. Že by varovné podobenství Matky Přírody věnované lidstvu?

Téměř každý člověk z civilizované části zeměkoule je dnes obetkán minimálně desítkami technologických a na ně napojených digitálních informačních sítí. Zahrnují oblasti od energetiky a dopravy, přes finance, komunikaci, správní a sociální systémy, všemožné e-registry, obranu, ochranu, zásobování potravinami a vodou až po například zdravotnictví. Jsa stále více zamotáván do tohoto komplikovaného I-Tkaniva si ale lidský tvor začíná uvědomovat, že i on se stejně jako muška lapená v pavoučím netu (v angličtině síť) může stát celkem snadnou kořistí internetových predátorů. Proto hledá, a potažmo i celá digitální populace, účinnou protekci. Neboť křižáci si už evidentně dobrousili kusadla a kolem vyhlédnutých obětí započali kroužit ve stále menších spirálách.  

Zdá se vám tato alegorie zveličená? I ve světle rostoucího výskytu elektronických incidentů? Takže pár příkladů pro ilustraci reálného nebezpečí: Pokud nebude mít určitá nemocnice pořádně zabezpečený informační a řídicí systém, nebude pro crackera neřešitelným problémem třeba na dálku zavřít přívod kyslíku kterémukoliv konkrétnímu pacientovi ležícímu na jednotce intenzivní péče. Tím spíš, jestliže mu předtím ukradl jeho osobní data a bude ho tak moci v systému zdravotní instituce snadněji identifikovat.

Plížící se digitální megahrozbou je rovněž rozhodně IoT. Tedy Internet of Things, česky Internet věcí. V blízké budoucnosti totiž budeme mít takřka všechny domácí přístroje a zařízení – od praček a sporáků přes topení i zalévání až po zamykání – očipované, vybavené smart softwarem a ovladatelné a nastavitelné dálkově přes net a mobil. Tím ale zároveň bude naše digitální identita pod potenciálním monitoringem desítek domácích špionů a sondiček. Když nad nimi ztratíme kontrolu a napíchne se na ně nějaký zlomyslný Velký Bratr, bude nám schopen s jejich asistencí třeba podpálit byt či barák. Vyplavit ho, nebo aspoň otevřít.

Pro strojírenské firmy je obdobnou výstrahou startující program jejich digitalizace a automatizace označovaný jako Průmysl 4.0.  A nakonec jedna alarmující zpráva ještě z drsnějšího soudku: Britským ponorkám Trident disponujícím jaderným arzenálem prý hrozí sofistikovaný kybernetický atak, na který ostrovní armádní analytici nemusí být zcela připraveni. Důsledky raději ani nedomýšlet.

Možná si myslíte, že vás zbytečně straším planými hypotézami, které jsem si vycucal z prstu. Ale tyto obavy nejsou ojedinělé. Hýbou celým světem. Podívejme se třeba na související aktuality týkající se jen naší republiky:

Česká policie v roce 2016 šetřila 5 344 kybernetických zločinů, což bylo o 321 více než v roce předchozím. Tuzemské školy musejí od poloviny roku 2017 komunikovat stejně jako státní úřady přes datové schránky. Mají totiž ve svých IT systémech uloženo velké množství osobních dat žáků. A internetových informačních úniků přitom přibývá i ve školství. Ministerstvo pro místní rozvoj uvolňuje 1,4 miliardy korun na boj s kyberútoky. Ministerstvo vnitra zase udělilo dotaci na vybudování bezpečnostního systému Cyber Threat Intelligence.

Ještě během letošního léta má kvůli rostoucím obavám z dopadů digitálních incidentů v Česku vzniknout Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Do roka (od května 2018) se také zpřísní na základě evropské normy GDPR (General Data Protection Regulation) ochrana osobních údajů. Nově budou ostře střeženými personálními daty i takzvané cookies. Rovněž i zaměstnanecká identifikační čísla, síťové identifikátory, lokační údaje nebo jeden či více zvláštních prvků fyzické, psychické, genetické, ekonomické, kulturní či ekonomické identity dané fyzické osoby. Firmám, které osobní údaje svých klientů dostatečně nezabezpečí, budou hrozit pokuty až do 20 milionů eur či do 4 % jejich obratu. Česku i celé planetě už evidentně došlo, že životu nebezpečná může být i pavučina virtuální.

 

 

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

Výpisy z registrů

100 Kč / výpis
 • Bankovní registr klientských informací (BRKI)
 • Nebankovní registr klientských informací (NRKI)
 • společný výpis z BRKI/NRKI
 • kompletní úvěrová zpráva 

MůjKredit

100 Kč / výpis
 • data z veřejných zdrojů (ARES, databáze neplatných dokladů MVČR, ISIR)
 • údaje z registrů BRKI, NRKI a REPI
 • osobní hodnocení
 • seznam exekucí

Výpis z REPI

100 Kč / výpis
 • kontaktní údaje včetně historických
 • kontrakty na produktech: spotřebitelský úvěr, společnosti z oblasti energetiky
 • detaily smluv a platebních záznamů

#Kolikmam365

499 Kč / rok
 • 4× ročně společný výpis z registrů
 • úvěrové osobní hodnocení uživatelů
 • hlídání dat v registrech
 • aktuální přehled závazků

Exekuce

40 Kč / dotaz
 • exekuce fyzických i právnických osob
 • nejdříve se dotazem ověří, zda je hledaná osoba v databázi
 • následně zjistíte detail případné exekuce

NetAgent

365 Kč / rok
 • sleduje oběh osobních údajů na internetu
 • monitoruje čísla účtu a platebních karet
 • upozorňuje na jejich vystavení v rizikových webových prostředích

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.