Platby na kontakt klepou na dveře, neznamenají ale konec ověřování

Že se blíží PNK (zkratka pro platby na kontakt) jsme avizovali už v roce 2022, tedy loni. Mezitím zainteresované instituce a banky vyluštily téměř všechny tajenky této revoluční platební inovace: pro zasílání peněz z účtu bude za pár dní stačit znát a zadat jen telefonní číslo adresáta, respektive ho mít v mobilu uložené. Opisovat či kopírovat a vyplnit o dost složitější numero bankovního konta příjemce již nebude podmínkou nutnou. Tou naopak ovšem bude dobrovolná evidence zájemců o přijímání PNK (a jejich mobilů a kont) ve speciálním registru České národní banky (ČNB). Na požádání to za ně vyřídí jejich komerční banka.
Centrální banka databázi pro platby na kontakt se spárovanými účty a telefony potenciálních příjemců spouští již 30. října. K samotnému odesílání plateb skrze tuto metodu nebude registrace mobilu třeba. Jeho majitel však musí být klientem banky, která službu podporuje. Do systému se jich chystá od listopadu postupně zapojovat zatím předběžně 9. Reprezentují nicméně většinu bankovního trhu.

V praxi plátce zadá v mobilní aplikaci či v internetovém bankovnictví mobil příjemce a systém zjistí, zda je dané číslo v registru. Pokud ano, umožní transakci provést. Odesílateli ještě před převodem peněz ukáže jméno adresáta. To by měla být určitá kontrolní výhoda oproti standardním bankovním převodům, kdy příjemce většinou výslovně identifikován není. Ve srovnání s běžnými bankovními transfery peněz by PNK neměly být extra zpoplatněny. Z uvedeného vyplývá, že neregistrovaná mobilní čísla nebudou schopna platby na kontakt dostávat.

Na jeden registrovaný telefon lze připojit jen jeden bankovní účet. Na jedno konto ale může být navázáno více mobilů. Prý to má být praktické hlavně pro manželské páry s jedním bankovním účtem. S tím zřejmě ne všichni budou bezvýhradně souhlasit.
Horním limitem pro jednu platbu je dle pravidel publikovaných ČNB 5000 Kč, dolním 1 Kč. Jednotlivé klientské bankovní domy nicméně mohou uvedený strop snížit a také stanovit maximální počet transakcí během dne. Novinka určená pouze fyzickým osobám (ne právnickým = podnikům) bude využitelná jen pro české koruny, cizí měny mají zatím smůlu. 

Inovace (ne zcela nová, některé banky či fin-techy už tento nástroj pro platby pouze mezi svými klienty nabízely či stále nabízí) má dle centrální banky i České bankovní asociace zrychlit a také zpřesnit platební styk. Jelikož se předpokládá, že platby na kontakt sníží počet nesprávně vyplněných čísel kont a kódů bank a tedy eliminují posílání peněz omylem jinam, než bylo zamýšleno.

Obě instituce však v rámci prevence proti peněžním podvodům důrazně klienty varují, že s rostoucím komfortem plateb se zároveň zkracuje doba, za kterou mohou o své finance přijít. Proto by je měli posílat s rozmyslem a jen důvěryhodným lidem. Těm, které dobře znají. A mají se mít na pozoru před stále intenzivnějšími falešnými žádostmi či přímo pokyny zlodějů k převodu peněz. Navzdory technologickému pokroku se nevyplácí slepě věřit předvyplněným údajům. I ty je třeba u PNK pro jistotu ověřovat, stejně jako u konkurenčního systému QR plateb.

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Společný výpis BRKI+NRKI

200 Kč/výpis

Zvyšte vaši šanci na získání hypotéky nebo půjčky tím, že si ověříte údaje v registrech a zjistíte si vaše hodnocení. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

MůjKredit

100 Kč/výpis

Prokažte vaši důvěryhodnost zaměstnavatelům nebo pronajímatelům nemovitostí zkráceným výpisem. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Exekuce

40 Kč/dotaz + 25 Kč za detail

Prověřte exekuce u osob a podnikatelů v oficiální databázi. Vyhnete se zbytečným nepříjemnostem. 

Výpis z REPI

200 Kč/výpis

Zjistěte jak energetické společnosti, firmy poskytující nákupy na splátky či eshopy hodnotí vaši úvěruschopnost.

Výpis z BRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje týkající se úvěrových produktů a průběhu jejich splácení u bankovních institucí v Bankovním registru.

Výpis z NRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje o finančních závazcích a průběhu jejich splácení u společností v Nebankovním registru. 

#kolikmam365

499 Kč/rok

Získejte detailní přehled všech závazků v registrech BRKI a NRKI, hodnocení úvěruschopnosti a upozornění v případě změn.

NetAgent

365 Kč/rok

Monitorujte vaše osobní a finanční data na internetu. Předejdete tím zneužívání vašich dat a krádežím identity.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.