Je to o PENĚZÍCH. Co? No skoro všechno!  I tento portál kolikmam.cz. Svými produkty – například výpisy z bankovního a nebankovního registru, službami Hlídám si kolikmam a NetAgent, ale též informacemi z evidence exekucí, kterou spravuje Exekutorská komora – pomáhá lidem peníze zodpovědně a efektivně využívat. Eliminovat jejich rizika, například neúměrné zadlužování. Umožňuje svým klientům mít nad financemi kontrolu. A také nad různými daty, včetně personálních, které s peněžními PLATBAMI úzce souvisejí.

Čili výraz PENÍZE je všeobecně dost, a na tomto webu obzvlášť, frekventovaný. Kde se ale vlastně vzal? Co na něj říká etymologie? Tedy obor jazykovědy zkoumající původ slov. Když to člověk začne zjišťovat, tak se může dopracovat k docela záživným závěrům. Že třeba idea společné evropské MĚNY není vlastně nic nového pod sluncem. PLATIDLA mají na Starém kontinentě společné kořeny. Nejenom z hlediska lingvistiky. A mnohá byla už ve středověku hodně univerzální, čili se s nimi dalo PLATIT ve více zemích.

Podívejme se ale nejprve na původ českého slova PENÍZE. Lze ho nejspíš vystopovat ve staroněmeckém PFENNIG. Ještě nedávno, před eurem, bylo 100 „feniků“ do marky. Původně ale pro potřeby MINCOVNICTVÍ vyjadřoval hmotnost – zhruba 1 gram. Název je pravděpodobně odvozen z latinského PONDUS – váha. Proto zřejmě i dnešní britská libra, POUND, byla zprvu jednotkou hmotnosti (necelý půl kilogram). Až později se stala rovněž názvem PLATIDLA. Dělí se na PENCE, anglicky PENNY, v množném čísle PENNIES. Uznejte, že to už je hodně blízko k výrazu PENÍZ.

Pojmenování MINCE se odvíjí od dalšího německého slova: MÜNZE. Tento výraz má pocházet z latinského MONETA – česky MĚNA, PENÍZE; jinak také přezdívka římské bohyně Juno. Právě v jejím chrámu se totiž MINCE pod dohledem kněží (ale, ale…) razily. Viz Monetae officina - Junonina dílna. Angličané si výraz zkomolili na MONEY.

Nebo si vezměme DOLAR. Dnes oficiální PLATIDLO v mnoha státech: v USA, Kanadě, Austrálii, na Tchaj-wanu, Jamajce, Novém Zélandu … A také globálně nejpoužívanější. Jeho název pramení z německého jména českých stříbrňáků, které byly raženy v 16. století v Jáchymově Dole – JoachimsTHALU. Dnes Jáchymov, české město v Krušných horách. Němci jim říkali THALER, Češi TOLAR. A pobrukovali si:…sekera je za dva zlatý a topůrko za tolar…nebo:…Ó Velvary, kde jsou mé tolary?

Tento název se pak začal využívat pro kovové PENÍZE i v dalších zemích. Do Ameriky se dostal s Holanďany prostřednictvím jejich leeuwenDALERU, tedy lvího DALERU. Byly to, jak název napovídá, MINCE mající ve znaku krále zvířat. Holandsky je to leeuw. Nemáme náhodu na našich korunách (Kč) emblém stejné šelmy? Mimochodem – tady odněkud vede nit rovněž k bulharské MĚNĚ, která zove LEV, nebo k romskému označení peněz: LOVE. Takže pořekadlo „Není LOVE, není LOVE“ může mít i více významů. Jak komu libo.

Pojďme zpátky k DALERU. Od něj tedy nebylo daleko k DOLLARU, kterým se v USA začalo platit v roce 1785. Za povšimnutí určitě stojí, že o cca 100 let později se v dobrodružných románech o apačském náčelníku Vinnetouovi a jeho pokrevním bratru Old Shatterhandovi účtovalo na Divokém západě v TOLARECH. Možná proto, že jejich německý autor, Karl May, americkou prérii, indiány, kovboje ani stopaře na vlastní oči nikdy nespatřil. Nebo byl fanatický patriot. Narodil se totiž v Ernstthalu. Tím jsme zpátky v Krušnohoří! A v „rodišti“ DOLARU, pardon TOLARU, v již zmíněném Jáchymově, má spisovatel od roku 2013 pamětní desku. Prý se tam kdysi léčil v radonových lázních. Třeba je to ale tajné poděkování za nesmrtelnou propagaci tohoto městečka.

A co takhle PLACENÍ? To kdysi staří Slované využívali jako PENÍZE kousky PLÁTNA. Říkali jim něžně PLAŤO. Z něj se rekrutovalo sloveso PLATIT, podstatná jména PLATIDLO, PLACENÍ, PLAT, PLATBA a přídavná PLATEBNÍ, PLATNÝ, PLATÍCÍ. Plus desítky dalších odvozenin, za všechny třeba ODPLATA, VÝPLATA, NEDOPLATEK.

Jinde se zase odpradávna měnilo zboží kupříkladu za mušle, pírka, sůl (SALARYPLAT), či třeba běly, tedy veverčí kůže. Z toho vzniklo rčení: Stojí to za starou belu. Až později byla směna realizována s pomocí jiného ekvivalentu – drahých kovů. Jejich kousky byly časem rozměrově i co do ryzosti standardizovány na MINCE. Papírové bankovky na sebe nechaly čekat až do 7. století. Tehdy se jako alternativa směnek zavedly v Číně.

K MINCÍM je dlužno vzhledem k tématu minulých blogů ještě dodat, že jejich padělání a pak držení či udávání, jakožto i napodobování, poškozování a nedovolená reprodukce, jsou stejným zločinem, jako je falšování papírových PLATIDEL.

Připomínám, že v případě vysokých škod spáchaných organizovaným gangem mohou tresty za falšování PENĚZ – a vesměs všech PLATEBNÍCH prostředků – přesáhnout hranici 10 let za mřížemi. O finančních sankcích nemluvě. Takže i když „drobáky“ představují spíš menší částky, tak rizika spojená s jejich plagiáty jsou značná. Pokud se vám dostanou do ruky, raději je šupito presto pronto odneste do banky či na policii. Jestliže tak neučiníte, může se vám to draze NEVYPLATIT.

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Společný výpis BRKI+NRKI

200 Kč/výpis

Zvyšte vaši šanci na získání hypotéky nebo půjčky tím, že si ověříte údaje v registrech a zjistíte si vaše hodnocení. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

MůjKredit

100 Kč/výpis

Prokažte vaši důvěryhodnost zaměstnavatelům nebo pronajímatelům nemovitostí zkráceným výpisem. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Exekuce

40 Kč/dotaz + 25 Kč za detail

Prověřte exekuce u osob a podnikatelů v oficiální databázi. Vyhnete se zbytečným nepříjemnostem. 

Výpis z REPI

200 Kč/výpis

Zjistěte jak energetické společnosti, firmy poskytující nákupy na splátky či eshopy hodnotí vaši úvěruschopnost.

Výpis z BRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje týkající se úvěrových produktů a průběhu jejich splácení u bankovních institucí v Bankovním registru.

Výpis z NRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje o finančních závazcích a průběhu jejich splácení u společností v Nebankovním registru. 

#kolikmam365

499 Kč/rok

Získejte detailní přehled všech závazků v registrech BRKI a NRKI, hodnocení úvěruschopnosti a upozornění v případě změn.

NetAgent

365 Kč/rok

Monitorujte vaše osobní a finanční data na internetu. Předejdete tím zneužívání vašich dat a krádežím identity.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.