V e‑shopech platíme stále více kartami, vede zahraničí

Placení kartou zvýšilo v Česku do roku 2017 svůj podíl na všech zákaznických platbách e-shopům za dodané zboží a služby na 18 % z 9 % v roce 2014. Tento dvojnásobný nárůst za pouhé 3 roky jde na vrub především stále dominující dobírky (pokles z 39 % na 34 %) a také bankovního převodu (z 10 % na 8 %). Zhruba konstantní význam si zachovávají další typy úhrad: platba při převzetí v kamenné prodejně (30 %), platební tlačítko – tedy rychlý bankovní převod (6%), PayPal a jemu podobné systémy (2 %) a splátky (2 %).

Vyplývá to z dat, která každoročně zveřejňuje jistý nákupní portál a cenový srovnávač. Z jeho interpretace není úplně jasné, zda se údaje týkají počtu plateb nebo jejich objemu či třeba zákaznických preferencí, takže ho raději nebudu jmenovat. Jde ale o zachycení trendu a na to uvedená čísla stačí: počáteční strach klientů internetových obchodů ze zneužití údajů při on-line platbě kartou se postupně vytrácí.

To dokazují i další statistiky. Například dle Sdružení pro bankovní karty přesáhl v roce 2016 počet platebních transakcí na webech prostřednictvím karet vydaných v Česku 39 milionů. V roce 2013 jich bylo jen něco přes 16 milionů. Celková hodnota těchto obchodů se za 3 léta vyšplhala na více než 42 miliard Kč z přibližně 17 miliard Kč. Zdvojnásobení síly on-line karetních plateb za několik málo předchozích let potvrzují tedy i tato data.

Možná bude pro někoho překvapivé, že mírná většina plateb kartou se odehraje na zahraničních webech. A to jak z hlediska počtu (2016: 21 milionů zahraničních plateb proti 18 milionům domácích plateb), tak i ohledně tržeb (2016: zahraniční úhrady 22 miliard Kč, tuzemské 20 miliard Kč). Je to ale dáno samozřejmě i tím, že některé země dobírku vůbec neznají. Tendencí je také kupovat doma drobnější sortiment, vyzvednout si ho ve výdejně a ušetřit tak na poštovném. Naopak, jet si pro objednané zboží do nějaké Tramtárie, a tam ho teprve zaplatit, se asi nebude příliš rentovat.

Jestliže dnes už v Česku téměř nenarazíte na e-shop, který nemá zašifrovanou komunikaci s klientem či nenabízí možnost placení metodou 3D Secure, tak o zahraničí se to zdaleka říci nedá. I proto, bohužel, různé dark weby stále nabízejí k ilegálnímu prodeji další a další odcizené a zneužitelné údaje k mnoha tisícům debetních a kreditních karet. Možná i k té vaší. Virtuální zloději jsou téměř neviditelní.

Takže je určitě i nadále užitečné znát pár fíglů na to, jak identifikovat a vybrat bezpečného internetového prodejce. A jak minimalizovat rizika zneužití vaší platební karty při a po placení v e-shopech. Více o tom v příštím blogu.

 

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Společný výpis BRKI+NRKI

200 Kč/výpis

Zvyšte vaši šanci na získání hypotéky nebo půjčky tím, že si ověříte údaje v registrech a zjistíte si vaše hodnocení. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

MůjKredit

100 Kč/výpis

Prokažte vaši důvěryhodnost zaměstnavatelům nebo pronajímatelům nemovitostí zkráceným výpisem. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Exekuce

40 Kč/dotaz + 25 Kč za detail

Prověřte exekuce u osob a podnikatelů v oficiální databázi. Vyhnete se zbytečným nepříjemnostem. 

Výpis z REPI

200 Kč/výpis

Zjistěte jak energetické společnosti, firmy poskytující nákupy na splátky či eshopy hodnotí vaši úvěruschopnost.

Výpis z BRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje týkající se úvěrových produktů a průběhu jejich splácení u bankovních institucí v Bankovním registru.

Výpis z NRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje o finančních závazcích a průběhu jejich splácení u společností v Nebankovním registru. 

#kolikmam365

499 Kč/rok

Získejte detailní přehled všech závazků v registrech BRKI a NRKI, hodnocení úvěruschopnosti a upozornění v případě změn.

NetAgent

365 Kč/rok

Monitorujte vaše osobní a finanční data na internetu. Předejdete tím zneužívání vašich dat a krádežím identity.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.