V e‑shopech platíme stále více kartami, vede zahraničí

Placení kartou zvýšilo v Česku do roku 2017 svůj podíl na všech zákaznických platbách e-shopům za dodané zboží a služby na 18 % z 9 % v roce 2014. Tento dvojnásobný nárůst za pouhé 3 roky jde na vrub především stále dominující dobírky (pokles z 39 % na 34 %) a také bankovního převodu (z 10 % na 8 %). Zhruba konstantní význam si zachovávají další typy úhrad: platba při převzetí v kamenné prodejně (30 %), platební tlačítko – tedy rychlý bankovní převod (6%), PayPal a jemu podobné systémy (2 %) a splátky (2 %).

Vyplývá to z dat, která každoročně zveřejňuje jistý nákupní portál a cenový srovnávač. Z jeho interpretace není úplně jasné, zda se údaje týkají počtu plateb nebo jejich objemu či třeba zákaznických preferencí, takže ho raději nebudu jmenovat. Jde ale o zachycení trendu a na to uvedená čísla stačí: počáteční strach klientů internetových obchodů ze zneužití údajů při on-line platbě kartou se postupně vytrácí.

To dokazují i další statistiky. Například dle Sdružení pro bankovní karty přesáhl v roce 2016 počet platebních transakcí na webech prostřednictvím karet vydaných v Česku 39 milionů. V roce 2013 jich bylo jen něco přes 16 milionů. Celková hodnota těchto obchodů se za 3 léta vyšplhala na více než 42 miliard Kč z přibližně 17 miliard Kč. Zdvojnásobení síly on-line karetních plateb za několik málo předchozích let potvrzují tedy i tato data.

Možná bude pro někoho překvapivé, že mírná většina plateb kartou se odehraje na zahraničních webech. A to jak z hlediska počtu (2016: 21 milionů zahraničních plateb proti 18 milionům domácích plateb), tak i ohledně tržeb (2016: zahraniční úhrady 22 miliard Kč, tuzemské 20 miliard Kč). Je to ale dáno samozřejmě i tím, že některé země dobírku vůbec neznají. Tendencí je také kupovat doma drobnější sortiment, vyzvednout si ho ve výdejně a ušetřit tak na poštovném. Naopak, jet si pro objednané zboží do nějaké Tramtárie, a tam ho teprve zaplatit, se asi nebude příliš rentovat.

Jestliže dnes už v Česku téměř nenarazíte na e-shop, který nemá zašifrovanou komunikaci s klientem či nenabízí možnost placení metodou 3D Secure, tak o zahraničí se to zdaleka říci nedá. I proto, bohužel, různé dark weby stále nabízejí k ilegálnímu prodeji další a další odcizené a zneužitelné údaje k mnoha tisícům debetních a kreditních karet. Možná i k té vaší. Virtuální zloději jsou téměř neviditelní.

Takže je určitě i nadále užitečné znát pár fíglů na to, jak identifikovat a vybrat bezpečného internetového prodejce. A jak minimalizovat rizika zneužití vaší platební karty při a po placení v e-shopech. Více o tom v příštím blogu.

 

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

Výpisy z BRKI/NRKI

od 100 Kč / výpis
 • seznam všech současných i minulých závazků vůči bankám a nebankám v úvěrových registrech BRKI a NRKI
 • obsahuje osobní údaje, hodnocení, přehled kontraktů, ukončených smluv a žádostí

 • plnohodnotná úvěrová zpráva, která poslouží při žádosti o hypotéku nebo jiný úvěrový produkt

MůjKredit

od 100 Kč / výpis
 • stručný výpis na jednom listu, obsahuje základní údaje z registrů BRKI a NRKI, REPI, Insolvenčního rejstříku a exekucí
 • doplňuje standardní výpis z registrů o informace z jiných veřejných zdrojů

 • poslouží k prokázání důvěryhodnosti zaměstnavateli nebo pronajímatelům bytů

Výpis z REPI

od 100 Kč / výpis
 • výpis obsahuje závazky u energetických společností, firem nabízejících odložené platby a nebankovních společností
 • doplňuje standardní výpis z registrů o informace z dalších odvětví

 • v kombinaci se společným výpisem z registrů nabízí komplexní přehled finančních závazků žadatele

#Kolikmam365

499 Kč / rok
 • webová aplikace monitorující informace v registrech BRKI a NRKI
 • k dispozici máte 4× ročně Společný výpis z registrů zdarma, obsahuje i unikátní osobní hodnocení 

 • využijete v případě, že potřebujete své závazky monitorovat pravidelně, ideální frekvence je kvartální

Exekuce

od 40 Kč / dotaz + 25 Kč za detail
 • souhrn exekucí vedených v Centrální evidenci exekucí
 • slouží k prověření fyzické i právnické osoby
 • dotazování probíhá ve dvou krocích
 • využijete v případě, že si potřebujete prověřit osobu či společnost, zda u nich nejsou vedeny exekuce

NetAgent

365 Kč / rok
 • služba monitorující osobní a finanční údaje v prostředí internetu
 • upozorní na podezřelé nakládání s vámi zadanými osobními a finančními údaji 
 • pomáhá předcházet zneužití osobních a finančních údajů v on-line prostředí k nezákonným účelům

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.