Význam BIO roste i v digi-světě, ale kódy zůstávají

V minulém blogu byli čtenáři nabádáni k  tomu, aby si vytvářeli důležitá přístupová hesla v zájmu bezpečnosti dostatečně dlouhá a složitá. Plus byl dodán návod, jak si komplikované šifry snadněji zapamatovat. „No jo! Ale jak to, že například PIN u platebních karet je sestaven z pouhých 4 číslic? Je to dostatečně sichr?“ může oponovat ledaskterý šťoural-skeptik. Je! Neboť uživatelské zabezpečení je tady umocněno vlastnictvím speciálního předmětu: takzvaného tokenu, což je vlastně hardwarový klíč. Ten je další nutnou podmínkou k zpřístupnění účtu. Tokenem je v tomto konkrétním případě samotná kreditní nebo debetní karta. Obě disponují samostatnými ochrannými prvky. Navíc počet chybných zadání PIN je většinou bank omezen. Nejčastěji na neúspěšné 3 pokusy. Pak se karta zablokuje. Dříve ji dokonce bankomaty rovnou „spolkly“. Potenciální zloděj tedy nemá prostor k využití nějakého dekódovacího programu, který by jinak tu 1 správnou z 10 000 možných variací u 4ciferného hesla dokázal vygenerovat v řádu minut.

 Zřejmě i rychleji. Mimochodem nejvíce užívanými tokeny pomalu začínají být naše smartphony. A nahrazují zařízení využívající nejrůznější čipy, USB, jacky, Bluetooth, WIFI a další systémy.

Rizikem tokenů je ale možnost jejich odcizení, ztráty, teoreticky i přečtení jejich kódů a dalších detailů na dálku. To naopak nehrozí, když se pro autentizaci (synonymy jsou autentifikace či autentikace ), identifikaci, autorizaci, verifikaci … – či jak si cizím slovem přejete nazývat ověřování a potvrzování totožnosti – využije biometrie. Pak navíc není nutné „vštipovat“ do vaší konečné paměti nekonečná hesla.

Proto jsou v současné době pro rozpoznávání identity jedinců stále více využívány otisk prstu, zobrazení obličeje (oboje alternativně u českých cestovních pasů), duhovka či sítnice oka, geometrie ruky nebo tváře, struktura žil, rýhování nehtu, tvar ucha, dynamika podpisu, tón a zabarvení hlasu. Ba dokonce i pach a styl chůze.

Nicméně jednu vadu skrytou v jejich výhodě biometrické systémy mají: Biologické znaky člověka se v čase, až na ojedinělé výjimky, nemění. Jsou odolné proti stárnutí. Takže pokud si je necháte sejmout, je to jednou provždy! Potom jste navěky zaevidováni v tom či onom systému. Biometrická data se prostě nemohou jednoduše změnit jako alfa-numerická hesla. A to přehršli lidí zrovna moc nevoní.

Nadto se některým moc nezdá, že identifikační metody založené na biometrii byly ještě v nedávné minulosti vyhrazeny pro kriminálníky a podezřelá individua. Také ještě není zcela vyřešen mezinárodní přenos, uznávání a ukládání biometrických údajů. Biometrické snímání je zatím i dost drahé.

A tak je zřejmé, že znakovým kódům ještě hrana nezvoní. Určitě budou dalších pár let, ne-li desetiletí, sloužit. Minimálně v kombinaci s biometrikou jako součást multifaktorové autentizace. Čím bude tato kombinace sofistikovanější, tím bude ochrana vaší e-identity vyšší. Vyšší, ale ne absolutní. Ta na netu neexistuje. Bohužel. NetAgent by vám to mohl potvrdit.

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

Výpisy z BRKI/NRKI

od 100 Kč / výpis
  • seznam všech současných i minulých závazků vůči bankám a nebankám v úvěrových registrech BRKI a NRKI
  • obsahuje osobní údaje, hodnocení, přehled kontraktů, ukončených smluv a žádostí

  • plnohodnotná úvěrová zpráva, která poslouží při žádosti o hypotéku nebo jiný úvěrový produkt

MůjKredit

od 100 Kč / výpis
  • stručný výpis na jednom listu, obsahuje základní údaje z registrů BRKI a NRKI, REPI, Insolvenčního rejstříku a exekucí
  • doplňuje standardní výpis z registrů o informace z jiných veřejných zdrojů

  • poslouží k prokázání důvěryhodnosti zaměstnavateli nebo pronajímatelům bytů

Výpis z REPI

od 100 Kč / výpis
  • výpis obsahuje závazky u energetických společností, firem nabízejících odložené platby a nebankovních společností
  • doplňuje standardní výpis z registrů o informace z dalších odvětví

  • v kombinaci se společným výpisem z registrů nabízí komplexní přehled finančních závazků žadatele

#Kolikmam365

499 Kč / rok
  • webová aplikace monitorující informace v registrech BRKI a NRKI
  • k dispozici máte 4× ročně Společný výpis z registrů zdarma, obsahuje i unikátní osobní hodnocení 

  • využijete v případě, že potřebujete své závazky monitorovat pravidelně, ideální frekvence je kvartální

Exekuce

od 40 Kč / dotaz + 25 Kč za detail
  • souhrn exekucí vedených v Centrální evidenci exekucí
  • slouží k prověření fyzické i právnické osoby
  • dotazování probíhá ve dvou krocích
  • využijete v případě, že si potřebujete prověřit osobu či společnost, zda u nich nejsou vedeny exekuce

NetAgent

365 Kč / rok
  • služba monitorující osobní a finanční údaje v prostředí internetu
  • upozorní na podezřelé nakládání s vámi zadanými osobními a finančními údaji 
  • pomáhá předcházet zneužití osobních a finančních údajů v on-line prostředí k nezákonným účelům

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.