Význam BIO roste i v digi-světě, ale kódy zůstávají

V minulém blogu byli čtenáři nabádáni k  tomu, aby si vytvářeli důležitá přístupová hesla v zájmu bezpečnosti dostatečně dlouhá a složitá. Plus byl dodán návod, jak si komplikované šifry snadněji zapamatovat. „No jo! Ale jak to, že například PIN u platebních karet je sestaven z pouhých 4 číslic? Je to dostatečně sichr?“ může oponovat ledaskterý šťoural-skeptik. Je! Neboť uživatelské zabezpečení je tady umocněno vlastnictvím speciálního předmětu: takzvaného tokenu, což je vlastně hardwarový klíč. Ten je další nutnou podmínkou k zpřístupnění účtu. Tokenem je v tomto konkrétním případě samotná kreditní nebo debetní karta. Obě disponují samostatnými ochrannými prvky. Navíc počet chybných zadání PIN je většinou bank omezen. Nejčastěji na neúspěšné 3 pokusy. Pak se karta zablokuje. Dříve ji dokonce bankomaty rovnou „spolkly“. Potenciální zloděj tedy nemá prostor k využití nějakého dekódovacího programu, který by jinak tu 1 správnou z 10 000 možných variací u 4ciferného hesla dokázal vygenerovat v řádu minut.

 Zřejmě i rychleji. Mimochodem nejvíce užívanými tokeny pomalu začínají být naše smartphony. A nahrazují zařízení využívající nejrůznější čipy, USB, jacky, Bluetooth, WIFI a další systémy.

Rizikem tokenů je ale možnost jejich odcizení, ztráty, teoreticky i přečtení jejich kódů a dalších detailů na dálku. To naopak nehrozí, když se pro autentizaci (synonymy jsou autentifikace či autentikace ), identifikaci, autorizaci, verifikaci … – či jak si cizím slovem přejete nazývat ověřování a potvrzování totožnosti – využije biometrie. Pak navíc není nutné „vštipovat“ do vaší konečné paměti nekonečná hesla.

Proto jsou v současné době pro rozpoznávání identity jedinců stále více využívány otisk prstu, zobrazení obličeje (oboje alternativně u českých cestovních pasů), duhovka či sítnice oka, geometrie ruky nebo tváře, struktura žil, rýhování nehtu, tvar ucha, dynamika podpisu, tón a zabarvení hlasu. Ba dokonce i pach a styl chůze.

Nicméně jednu vadu skrytou v jejich výhodě biometrické systémy mají: Biologické znaky člověka se v čase, až na ojedinělé výjimky, nemění. Jsou odolné proti stárnutí. Takže pokud si je necháte sejmout, je to jednou provždy! Potom jste navěky zaevidováni v tom či onom systému. Biometrická data se prostě nemohou jednoduše změnit jako alfa-numerická hesla. A to přehršli lidí zrovna moc nevoní.

Nadto se některým moc nezdá, že identifikační metody založené na biometrii byly ještě v nedávné minulosti vyhrazeny pro kriminálníky a podezřelá individua. Také ještě není zcela vyřešen mezinárodní přenos, uznávání a ukládání biometrických údajů. Biometrické snímání je zatím i dost drahé.

A tak je zřejmé, že znakovým kódům ještě hrana nezvoní. Určitě budou dalších pár let, ne-li desetiletí, sloužit. Minimálně v kombinaci s biometrikou jako součást multifaktorové autentizace. Čím bude tato kombinace sofistikovanější, tím bude ochrana vaší e-identity vyšší. Vyšší, ale ne absolutní. Ta na netu neexistuje. Bohužel. NetAgent by vám to mohl potvrdit.

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Společný výpis BRKI+NRKI

200 Kč/výpis

Zvyšte vaši šanci na získání hypotéky nebo půjčky tím, že si ověříte údaje v registrech a zjistíte si vaše hodnocení. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

MůjKredit

100 Kč/výpis

Prokažte vaši důvěryhodnost zaměstnavatelům nebo pronajímatelům nemovitostí zkráceným výpisem. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Exekuce

40 Kč/dotaz + 25 Kč za detail

Prověřte exekuce u osob a podnikatelů v oficiální databázi. Vyhnete se zbytečným nepříjemnostem. 

Výpis z REPI

200 Kč/výpis

Zjistěte jak energetické společnosti, firmy poskytující nákupy na splátky či eshopy hodnotí vaši úvěruschopnost.

Výpis z BRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje týkající se úvěrových produktů a průběhu jejich splácení u bankovních institucí v Bankovním registru.

Výpis z NRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje o finančních závazcích a průběhu jejich splácení u společností v Nebankovním registru. 

#kolikmam365

499 Kč/rok

Získejte detailní přehled všech závazků v registrech BRKI a NRKI, hodnocení úvěruschopnosti a upozornění v případě změn.

NetAgent

365 Kč/rok

Monitorujte vaše osobní a finanční data na internetu. Předejdete tím zneužívání vašich dat a krádežím identity.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.