Podruhé startuje Milostivé oddlužování, chystá se i pro daňové exekuce

Po prvním Milostivém létě, které se v tuzemsku konalo od listopadu 2021 do ledna 2022 (tedy vlastně minulou zimu), startuje teď v září druhý – opět tříměsíční – díl této státní oddlužovací akce. Navzdory tentokrát převážně podzimnímu období o něm čeští zákonodárci, tedy autoři, dál sveřepě hovoří jako o Milostivém létu, ovšem číslo II. Zřejmě proto, že se tímto termínem označoval ve starozákonné části Bible každý 50. rok, ve kterém se propouštěli otroci, vracel zabavený majetek a odpouštěly dluhy. Nebylo to ale jen z filantropických důvodů, pomáhalo to udržet sociální smír.

V Česku se tedy tato odpustková procedura opakuje dříve než za půl století. To je určitě dobře, neb je to v krátké době další šance pro ty zodpovědnější dlužníky, kteří se chtějí víceméně za lacino zbavit svého břímě a při první „dluhové amnestii“ to prostě nestihli.

Vláda ­ respektive ministerstvo financí – chystá nabídnout pomocnou ruku lidem topícím se v exekucích dokonce i napotřetí. Od července 2023 by mohli vyrovnat své závazky za zvýhodněných podmínek ti občané, kteří uvízli ve správních a daňových exekucích. Na ty se totiž Milostivé léto I ani II nevztahuje. Zcela odpuštěny by měly být bagatelní nedoplatky do 200 korun. Nadcházejí opakování Milostivého léta má opět umožnit tzv. povinným odmáznout exekvované dluhy u veřejných institucí a státních či polostátních společností pouhým zaplacením jistiny (původní dlužné částky bez úroků a sankcí) plus uhrazením nákladů exekuce ve výši 1 815 korun (ne ale dříve než 1. září!). Nákladový paušál se tedy zdvojnásobil, neboť při prvním oddlužovacím pardonu se platilo exekutorovi na „režii“ 908 korun.
Dlužník opět bude muset exekutora písemně požádat o sdělení dlužné částky a o zařazení do omilostňovacího procesu zastavujícího exekuční vymáhání. Exekutor má povinnost mu odpovědět do 15 dnů. Novinkou je, že při překročení této lhůty se dlužníkovi termíny Milostivého léta prodlouží.

Díky prvnímu Milostivému létu bylo dle Exekutorské komory zastaveno 42 tisíc exekucí z celkem 1,3 milionu možných. Odpuštěno byly sankce za 1,55 miliardy korun. Nutno podotknout, že odpustkový akt má i své kritiky – označují ho za de facto protiústavní vyvlastňování majetku oprávněných, tedy věřitelů.
Na konci června 2022 bylo v Česku pod uvalenou exekucí zhruba 683 tisíc lidí, tedy přibližně o 15 tisíc méně než ke konci roku 2021. Částečně na tom má podíl i letošní lednový start zastavování takzvaných bagatelních exekucí (dluh do 1500 korun). Na jednom dlužníku je aktuálně vymáháno v průměru 488 500 korun. V prosinci 2021 to bylo o 5600 korun míň. Výše průměrné exekuce vzrostla o 4200 korun na přibližně 80 tisíc korun.

Zájemci o angažmá v Milostivém létu II (nesmí už být v procesu oddlužení/osobním bankrotu, jejich dluh rovněž nemůže být odkoupen) by se zjišťováním potřebných údajů (počet a výše exekucí, přidělených exekutor…) a přípravou potřebných kroků (komu a s jakou informací zaplatit jistinu…) neměli nijak otálet. Případně ti, kteří jim chtějí pomoci. Jde hlavně o dodržení daných termínů. Akce končí už v listopadu 2022. Poměrně zevrubný manuál poskytl jeden z předchozích blogů, k tématu se návodně vrátil i jeden z jeho následovníků. Řadu důležitých orientačních údajů nabízejí rovněž služby tohoto webu: MůjKredit, výpisy z bankovního i nebankovního registru, výtah z REPI, detaily o exekuci, NetAgent#Kolikmam365.

Milostivé oddlužování je bezesporu nadějí také pro věřitele. Mohou se dostat alespoň k části své jinak většinou nedobytné pohledávky. V prvním kole se k němu připojily i některé privátní instituce, mezi nimi řada bank. Dá se tedy předpokládat, že tak učiní i nyní. Exekvovaní usilující o životní finanční restart by se o to určitě měli aktivně zajímat. Dotázat se jich. Snahu pokusit se domluvit na řešení dluhu ostatně samy banky doporučují. A oceňují.

 

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Společný výpis BRKI+NRKI

200 Kč/výpis

Zvyšte vaši šanci na získání hypotéky nebo půjčky tím, že si ověříte údaje v registrech a zjistíte si vaše hodnocení. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

MůjKredit

100 Kč/výpis

Prokažte vaši důvěryhodnost zaměstnavatelům nebo pronajímatelům nemovitostí zkráceným výpisem. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Exekuce

40 Kč/dotaz + 25 Kč za detail

Prověřte exekuce u osob a podnikatelů v oficiální databázi. Vyhnete se zbytečným nepříjemnostem. 

Výpis z REPI

200 Kč/výpis

Zjistěte jak energetické společnosti, firmy poskytující nákupy na splátky či eshopy hodnotí vaši úvěruschopnost.

Výpis z BRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje týkající se úvěrových produktů a průběhu jejich splácení u bankovních institucí v Bankovním registru.

Výpis z NRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje o finančních závazcích a průběhu jejich splácení u společností v Nebankovním registru. 

#kolikmam365

499 Kč/rok

Získejte detailní přehled všech závazků v registrech BRKI a NRKI, hodnocení úvěruschopnosti a upozornění v případě změn.

NetAgent

365 Kč/rok

Monitorujte vaše osobní a finanční data na internetu. Předejdete tím zneužívání vašich dat a krádežím identity.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.